Pierwsza nominacja. Pierwszy Oscar.

Niektórym aktorom i reżyserom przychodzi czekać dekady na pierwszego Oscara. Innym udaje się go zdobyć przy pierwszej nominacji. Niesamowite umiejętności, talent, a może po prostu szczęście. W całej historii Akademii 23 gwiazdy Hollywood zdobyły Oscara już przy pierwszej nominacji.

1. Gale Sondergaard – Najlepsza aktorka drugoplanowa (1937)

Był to również pierwszy rok kiedy to Akademii dołożyła kategorię Najlepszej aktorki drugoplanowej do nagród. Sondergaard ją zdobyła za role w „Anthony Adverse”. Była jej pierwsza rola filmowa.

2. Katina Paxinou – Najlepsza aktorka drugoplanowa (1944)

Po współzałożeniu Narodowego Teatru Grecji w 1932 roku Katina Paxinou uciekła z kraju przed wybuchem II wojny światowej do Stanów Zjednoczonych. Jej pierwszy występ w filmie w roli Pilara z Garym Cooperem i Ingrid Bergman w „For Whom the Bell Tolls” przyniósł jej Oscara w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej.

Harold Russell – Najlepszy aktor drugoplanowy (1947)

Zdobył Oscara za swój pierwszy film, „Najlepsze lata naszego życia” z 1946 roku. Był pierwszym nieprofesjonalnym aktorem, który kiedykolwiek zdobył nagrodę Akademii za aktorstwo. Był jedyną osobą, która zdobyła dwa Oscary za tę samą rolę. Jest także jedynym, który kiedykolwiek sprzedał swoją statuetkę Oscara na aukcji.

Mercedes McCambridge – Najlepsza aktorka drugoplanowa (1950)

Jej pierwsza rola filmowa w filmie „Wszyscy królowie” z 1949 roku zdobyła nagrodę Akademii za najlepszą aktorkę drugoplanową, a sam film również otrzymał nagrodę za najlepszy film. McCambridge otrzymała później kolejną nominację do Oscara za udział w „Giant” u boku Elizabeth Taylor, Rocka Hudsona i Jamesa Deana, ale nie wygrała.

Shirley Booth – Best Actress (1953)

Po zdobyciu nagrody Tony jako Lola Delaney w spektaklu teatralnym „Wróć, mała Sheba” Shirley Booth powtórzyła rolę w adaptacji filmowej, która w 1953 roku zdobyła Oscara i Złoty Glob dla najlepszej aktorki. Był to pierwszy jej film.

Eva Marie Saint – Najlepsza aktorka drugoplanowa (1955)

Po raz pierwszy pojawiła się w filmie Elia Kazan w „Na nabrzeżu” w wieku 30 lat. Wcieliła się w postać Edie obok Marlona Brando. Film zdobył osiem wyróżnień podczas rozdania nagród w 1955 roku.

Delbert Mann – Najlepszy reżyser (1956)

Delbert Mann rozpoczął karierę jako reżyser programów telewizyjnych, ale po zaledwie kilku kredytach przeszedł do filmu. Jego debiut reżyserski, romantyczny dramat z 1955 roku „Marty”, zdobył cztery Oscary.

Jo Van Fleet – Najlepsza aktorka drugoplanowa (1956)

Na ekranie zadebiutowała w adaptacji filmowej reżyserii Elia Kazana „East of Eden” Johna Steinbecka. Van Fleet zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Julie Andrews – Najlepsza aktorka (1965)

Julie Andrews w filmie pojawiła się po raz pierwszy w 1964 w roli Mary Poppins. Andrews zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki, a film wyróżnienia za najlepszy montaż filmowy, najlepsze efekty wizualne, najlepszą oryginalną piosenkę i najlepszy wynik.

Barbra Streisand – Najlepsza aktorka (1969)

Barbrę Streisand obsadzono w roli Babs w „Funny Girls”. Rola Babs przyniosła jej zarówno Oscara, jak i Złoty Glob dla Najlepszej Aktorki. W sumie Streisand wygrała osiem Grammy, dziewięć Złotych Globów, pięć Emmy, dwa Oscary, Tony i Peabody.

Tatum O’Neal – Najlepsza aktorka drugoplanowa (1974)

Film „Paper Moon” z 1973 roku jest znany z tego, że jest najbardziej udanym filmem reżysera Petera Bogdanowicza, z udziałem duetu ojca i córki -Ryana i Tatum O’Neal. To nie koniec. Tatum stała się również najmłodszą osobą, która kiedykolwiek zdobyła Oscara. Miała zaledwie 10 lat, gdy otrzymała wyróżnienie dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Timothy Hutton – Najlepszy aktor drugoplanowy (1981)

Po pojawieniu się tylko w kilku filmach telewizyjnych Timothy Hutton wystąpił u boku Donalda Sutherlanda, Mary Tyler Moore i Judda Hirscha w filmie Roberta Redforda z 1980 roku „Zwykli ludzie”. Chociaż miał wtedy zaledwie 20 lat, Hutton zdobył nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Haing S. Ngor – Najlepszy aktor drugoplanowy (1985)

Mimo że nie miał wcześniejszego doświadczenia aktorskiego, dr Haing S. Ngor został obsadzony w filmie z 1984 roku „The Killing Fields”, grając kambodżańskiego dziennikarza żyjącego pod brutalnym reżimem Czerwonych Khmerów. Jako że Ngor został trzykrotnie uwięziony przez Czerwoną Khmerów, idealnie pasował do tej roli. Za tę rolę zdobył statuetkę. Ngor jest jedynym aktorem pochodzenia azjatyckiego, który zdobył tę nagrodę.

Marlee Matlin – Najlepsza aktorka (1987)

Marlee Matlin nie tylko zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki za swój pierwszy film, „Children of a Lesser God” z 1986 roku, ale także stała się pierwszą głuchą osobą, która tą zdobyła nagrodę. Jakby tego było mało, Matlin zdobyła także Złoty Glob za tę samą rolę.

Anna Paquin – Najlepsza aktorka drugoplanowa (1994)

Mała Anna Paquin miała zaledwie 10 lat, kiedy pokonała 5000 innych dziewczynek starających się o rolę w filmie „The Piano”. Wygrała w wieku zaledwie 11 lat.

Sam Mendes – Najlepszy reżyser (2000)

Chociaż od tego czasu zasłynął z reżyserowania filmów takich jak „Droga do zatracenia”, „Jarhead”, oraz „Skyfall” i „Spectre” Jamesa Bonda, Sam Mendes nie był znany poza światem teatru, kiedy wyreżyserował swój pierwszy film, „American Beauty” w 1999 roku. jego pierwszy film przyniósł również statuetki za najlepszy film, najlepszy aktor (Kevin Spacey), najlepszy oryginalny scenariusz i najlepsze zdjęcia.

Michael Arndt – Najlepszy scenariusz oryginalny (2007)

„Little Miss Sunshine” z 2006 roku był nie tylko debiutem reżyserskim zespołu męża i żony Jonathana Daytona i Valerie Faris, ale był to także pierwszy scenariusz napisany przez Michaela Arndta – zajęło mu tylko trzy dni, aby ukończyć wstępny szkic. Dayton i Faris nie zdobyli Oscara osobiście, ale Arndt wygrał za scenariusz, a Alan Arkin zwyciężył w kategorii Najlepszy aktor drugoplanowy.

Jennifer Hudson – Najlepsza aktorka drugoplanowa (2007)

Jennifer Hudson po raz pierwszy pojawiła się na ekranach tv dzięki sezonowi „American Idol” z 2004 roku. Idola nie wygrała, ale dwa lata później zagrała w dramacie muzycznym „Dreamgirls”, zdobywając Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej za swój debiut.

Diablo Cody – Najlepszy scenariusz oryginalny (2008)

Jak wielu aspirujących współczesnych pisarzy, Diablo Cody napisała scenariusz do komedii „Juno” w kawiarni Starbucks. Czas spędzony przy kawie nie poszedł na marne. Juno przyniósł jej Oscara.

Geoffrey S. Fletcher – Najlepszy scenariusz adaptowany (2010)

Nie zobaczysz wielu autorów scenariuszy, którzy rozpoczynają karierę od adaptacji, ale taką drogę obrał Geoffrey Fletcher. „Precious” (na podstawie powieści Sapphire „Push”) zdobył mu nagrodę Akademii za najlepszy scenariusz adaptowany w 2010 roku. Był pierwszym Afroamerykaninem, który zdobył Oscara za napisanie scenariusza.

Mark Boal – Najlepszy scenariusz oryginalny (2010)

Mark Boal był z zawodu dziennikarzem. Jego doświadczenie związane z pobytyem w Iraku z żołnierzami przyczyniły się do napisania scenariusza do filmu „The Hurt Locker”. Nie tylko zdobył Oscara za scenariusz. Jego film zdobył także nagrodę za najlepszy film.

Lupita Nyong’o – Najlepsza aktorka drugoplanowa (2014)

Lupita Nyong’o urodziła się w Meksyku w kenijskiej rodzinie. Uczyniło ją to zarówno pierwszą Meksykanką, jak i pierwszą Kenijką, która zdobyła Oscara, kiedy została nominowana do najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w filmie z 2013 roku „12 lat niewolnikiem”.

Tarell Alvin McCraney – Najlepszy scenariusz adaptowany (2017)

Barry Jenkins wyreżyserował i napisał scenariusz do filmu Moonlight 2016 – który zdobył Oscary za najlepszy film, najlepszego aktora drugoplanowego (Mahershala Ali) i najlepszy scenariusz.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię