Krzywa wieża w Niles została wpisana do krajowego rejestru miejsc historycznych

O ile o krzywej wieży w Pizie słyszał prawie każdy, o tyle o wieży w miasteczku Niles, w stanie Illinois słyszało niewielu. A szkoda. W latach dwudziestych XX wieku businessman Robert Ilg  zbudował 22-akrowy park z dwoma dużymi basenami zewnętrznymi, jako część parku rekreacyjnego dla pracowników Ilg Hot Air Electric Ventilating Company z Chicago. W związku z tym, że baseny musiały być zasilane przez duży zbiornik wody na zewnątrz, Ilg martwił się o zachowanie naturalnego piękna parku i postanowił zbudować replikę Krzywej Wieży w Pizie, aby ukryć wieżę ciśnień.

Jedna z legend głosi, że częścią motywacji do budowy wieży było również uczczenie 600. rocznicy zbudowania Krzywej Wieży w Pizie. Budowa rozpoczęła się w 1931 r., A zakończyła w 1934 r. Budowla w Niles jest o połowę mniejsza od oryginału w Pizie: ma 94 stopy wysokości, 28 stóp średnicy, i oryginalnie miała pochył 7,4 stóp.

W 1960 r. Potomkowie Roberta Ilga postanowili przekazać część parku na budowę Krzywej Wieży YMCA. Umowa miała być podpisana pod warunkiem że YMCA wyda co najmniej 500 USD rocznie na utrzymanie zarówno wieży jak i okolic do roku 2059 włącznie. Jak się szybko okazało, kwota ta nie była wystarczająca. W 1991 r. Village of Niles zawarło wspólnotę siostrzaną z Pizą we Włoszech, a w 1995 r., po wynajęciu powierzchni i wieży od YMCA, Village of Niles rozpoczął projekt remontu o wartości 1,2 miliona dolarów. Naprawiono beton, dodano nowe światła do każdego z ośmiu pięter, a wokół wieży zaprojektowano plac z czterema fontannami i 30-metrowym basenem. Leaning Tower Plaza został oficjalnie poświęcony 26 czerwca 1997 r.

Służba Parku Narodowego podjęła działania w sprawie uwzględnienia Wieży w Niles w krajowym rejestrze miejsc historycznych. Nominacja Krzywej Wieży w Niles została jednogłośnie zatwierdzona przez Radę Doradczą Illinois Historic Sites 22 lutego 2019 r., Dodając ją do Stanowych miejsc historycznych Illinois.  12 kwietnia 2019 r. Opiekun rejestru wpisał Krzywą Wieżę w Niles do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię