19 przypadków zachorowania na COVID-19 w stanie Illinois. Gubernator J.B. Pritzker ogłosza stan wyjątkowy.

Na wczorajszej konferencji prasowej, Gubernator J.B. Pritzker ogłosił stan wyjątkowy w Illinois. Wprowadzenie deklaracji klęski żywiołowej, „disaster declaration”, pozwoli na skorzystanie z zasobów i narzędzi do walki z COVID-19 na poziomie federalnym.

„Jesteśmy jedną społecznością tutaj w Illinois, a członkowie społeczności dbają o siebie nawzajem” – powiedział Pritzker. „Nie pozwólcie, aby strach zastąpił opanowanie”.

Gubernator dodał, że wszystkie główne firmy oferujące ubezpieczenie zdrowotne w Illinois zgodziły się na pokrycie testów na koronawirusa. IDPH (Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois) uruchomił ogólno-stanową gorącą linię w sprawie koronawirusa. Linia jest uruchomiona, „w celu udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania opinii publicznej lub zgłoszenia podejrzanego przypadku” – powiedział gubernator Pritzker. Numer telefonu pod który należy dzwonić to 1-800-889-3931.

W zeszłym miesiącu Illinois jako pierwszy stan, wprowadziło własne testy na koronawirusa, dzięki temu pozwalając na szybsze otrzymanie wyników badań i zaaplikowanie odpowiedniej opieki medycznej.
Liczba chorych na koronawirus w stanie Illinois wzrosła do 19.
Dwa nowe przypadki dotyczą kobiet spokrewnionych z pracownikiem szkoły średniej w Chicago, który jest zarażony koronawirusem. Jedna z nich jest po 50. a druga 70. roku życia.

Dr Allison Arwady, komisarz chicagowskiego departamentu zdrowia, powiedziała, że dwa kolejne przypadki również dotyczą kobiet. Jedna z nich przyjechała do Chicago z Kalifornii nagrywać program NeXT dla stacji telewizyjnej Fox Network. Druga po 70. roku życia, wróciła w tym miesiącu z egipskiego rejsu statkiem, w którym były zachorowania na COVID-19.
Kolejne przypadki to kobieta po 60. zamieszkała w hrabstwie Kane, nastolatek z hrabstwa McHenry oraz dwóch mężczyzn po 40. z Chicago. Według wstępnych doniesień żadna z tych osób nie była w kontakcie z wcześniej znanymi przypadkami zachorowania na koronawirusa.
„Te dwa nowe przypadki związane z pracownikiem Vaughn High School podkreślają to, co do tej pory wiemy o tym wirusie. Czyli to, że osoby przebywające w bliskim kontakcie z osobami chorymi na koronawirus są najbardziej narażone, jak ma się to w tym przypadku z członkami rodziny chorego”, powiedziała doktor Arwady, który dodał, że „W szkole nie ma oznak zachorowań”.
„Jak się spodziewaliśmy, liczba przypadków w Illinois rośnie i obejmuje teraz pierwsze przypadki poza Chicago i Cook County”, powiedział w oświadczeniu dyrektor IDPH dr Ngozi Ezike. „Stan Illinois nadal podejmuje działania w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 w Illinois i ponownie chcemy zachęcić ludzi do myślenia i przygotowywania się na wypadek, gdyby nie byli w stanie iść do pracy, jeśli szkoły będą zamknięte, jeśli publiczne transport nie będzie dostępny”.
W większości przypadków koronawirus powoduje jedynie łagodne lub umiarkowane objawy, takie jak gorączka i kaszel. W przypadku niektórych osób, zwłaszcza osób starszych i osób z istniejącymi problemami zdrowotnymi, może powodować cięższe choroby, w tym zapalenie płuc. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby z łagodnymi objawami powracają do zdrowia po około dwóch tygodniach, a osoby z cięższą chorobą mogą potrzebować od trzech do sześciu tygodni.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię