Zespół kanadyjskich naukowców z powodzeniem wyizolował i wyhodował kopie koronawirusa.

Zespół kanadyjskich naukowców z powodzeniem wyizolował i wyhodował kopie koronawirusa. Jest to bardzo ważny krok w wytworzeniu szczepionki do walki z tą śmiertelną chorobą.

Naukowcy z Sunnybrook Research Institute, University of Toronto i McMaster University byli w stanie wyizolować i replikować wirusa w laboratorium przy użyciu próbek pobranych od dwóch kanadyjskich pacjentów. Kopie hodowane w laboratorium pomogą naukowcom bliżej zbadać patogen, co pomoże w opracowaniu lepszych testów diagnostycznych, metod leczenia, szczepionki i lepszego zrozumienia jego biologii.

Naukowcy z całego świata reprezentujących 35 firm i instytutów, prześcigają się w wynalezieniu szczepionki. Szczepionki, która może uratować tysiące jak nie dziesiątki tysięcy istnień ludzkich.
Osiem instytutów w Chinach pracuje nad pięcioma podejściami do stworzenia szczepionki w celu zwalczenia COVID-19. Chińscy urzędnicy mają nadzieję że pierwsza szczepionka na badania kliniczne będzie gotowa w przyszłym miesiącu.

Aby jak najszybciej udostępnić potencjalną szczepionkę przeciw COVID-19 jeden z najważniejszych kroków w badaniach klinicznych musi zostać pominięty: eksperymentalna szczepionka najprawdopodobniej nie będzie testowana na zwierzętach zanim będzie testowana na ludziach. Po prostu nie ma na ten krok czasu.
„Tradycyjna oś czasu wprowadzenia nowej szczepionki trwa od 15 do 20 lat. Nie jest to do przyjęcia w dzisiejszej sytuacji ”– powiedział Mark Feinberg, prezes i dyrektor generalny International AIDS Vaccine Initiative, którego praca jako głównego dyrektora ds. Zdrowia publicznego i nauki w Merck Vaccines była kluczowa w rozwoju szczepionki przeciwko Eboli.

Tal Zaks dyrektor medyczny w firmie biotechnologicznej Moderna, z Cambridge, Massachusetts powiedział, że nie uważa aby testy na zwierzętach były krytycznym krokiem w wypuszczeniu na rynek szczepionki. Jego firma jako jedna z pierwszych w rekordowym czasie wyprodukowała „kandydata” szczepionkę przeciw COVID-19 w drugiej połowie lutego. A od pierwszego tygodniu marca firma rozpoczęła selekcję zdrowych rekrutów do badań klinicznych. Badania odbędą się na grupie 45 osób w wieku od 18 do 55 lat. Szczepionka składa się z dwóch dawek, otrzymanych w odstępie około miesiąca.
Koronawirusy spowodowały dwie inne niedawne epidemie – ciężki zespół ostrego układu oddechowego (SARS) w Chinach w latach 2002-04 oraz zespół oddechowy na Bliskim Wschodzie (MERS), który rozpoczął się w Arabii Saudyjskiej w 2012 roku. W obu przypadkach rozpoczęto prace nad szczepionkami, które zostały odłożone na półkę, po wygaśnięciu epidemii. Jedną z firma pracującą nad tymi szczepionkami była firma Novavax ze stanu Maryland. Odkurzyła swoją pracę na potrzeby wynalezienia szczepionki przeciw Sars-CoV-2 i twierdzi. Ich badania kliniczne na ludziach rozpoczną się wiosną. że ma kilku kandydatów gotowych do rozpoczęcia badań na ludziach tej wiosny.
Sars-CoV-2 dzieli od 80% do 90% swojego materiału genetycznego z wirusem, który spowodował SARS – stąd jego nazwa. Oba składają się z paska kwasu rybonukleinowego (RNA) wewnątrz sferycznej kapsułki białkowej pokrytej kolcami. Kolce blokują receptory na powierzchni komórek wyściełających ludzkie płuco – w obu przypadkach ten sam typ receptorów – umożliwiając wirusowi włamanie się do komórki. Po wejściu do środka wirus przejmuje maszynerię reprodukcyjną komórki, aby wytworzyć więcej kopii siebie, zanim ponownie wydostanie się z komórki i zabijając ją w tym procesie.

Badania kliniczne, będące prekursorem do zatwierdzenia nowej szczepionki przez organy nadzoru, zwykle odbywają się w trzech etapach. Pierwszy etap odbywa się z udziałem kilkudziesięciu zdrowych rekrutów na których testuje się bezpieczeństwo szczepionki, monitorując działania niepożądane. Drugi, obejmujący kilkaset osób, zwykle w części świata dotkniętej chorobą analizując skuteczność szczepionki, a na trzecim etapie powtarza się to samo u kilku tysięcy osób.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię