Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych planuje przekazać Amerykanom 500 mld USD

0
862
Czas czytania około < 1 minuta

Rząd pracuje nad planem ustabilizowania gospodarki amerykańskiej. Politycy mają nadzieję dopracować projekt ustawy zawierający pakiet stymulacyjny do końca tygodnia.
Mitch McConnell, lider większości w Senacie, powiedział „Nie odroczę Senatu, dopóki nie wydamy pakietu pomocy. Nigdzie nie wychodzimy, dopóki nie dostarczymy rozwiązań”.

W dzisiejszym memorandum Skarb Państwa wezwał do przygotowania dwóch pakietów pomocy skierowanych do osób fizycznych, każdy wysokości 250 miliardów dolarów. Pierwszy zestaw czeków zostałby rozesłany do gospodarstw domowych już 6 kwietnia, kolejny w połowie maja. Departament sugeruje, że wysokość otrzymanej zapomogi powinna zależeć od wysokości dochodów oraz wielkości rodziny. Ekonomiści i politycy z obu partii faworyzują rozwiązanie wysłania 1000 USD dla każdego domostwa w Ameryce. Według nich jest to najszybszy i najbardziej efektywny rodzaj szybkiej pomocy.

Plan zaleca również zapomogę dla linii lotniczych – 50 miliardów USD, 150 miliardów USD w celu udzielenia gwarancji kredytowych innym trudnym sektorom, a 300 miliardów w przypadku małych firm. Plan przewiduje, że wiele pożyczek nie zostanie spłaconych.
Sama cena nadchodzącego pakietu ekonomicznego za pewne przekroczy 1 miliard dolarów, plan ratunkowy niespotykany od czasów Wielkiej Recesji.
Najpierw, jak powiedział McConnell, Senat zagłosuje nad przyjęciem pakietu zasiłku chorobowego, żywności w nagłych wypadkach i bezpłatnych testów.
Biały Dom wysłał do ustawodawców osobny plan w wysokości 46 miliardów dolarów w celu zwiększenia opieki medycznej dla członków służby wojskowej i weteranów, finansowania produkcji szczepionek i leków, budowy 13 centrów kwarantanny na południowej granicy dla migrantów, zwiększenia bezpieczeństwa budynków federalnych i pomocy dla Amtrak – 500 milionów USD.
Chuck Schumer, lider mniejszości w Senacie, powiedział, że najpierw trzeba pomóc indywidualnym jednostką a potem dużym firmom oraz że czas jest uruchomić do pomocy Gwardię Narodową.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię