FDA zatwierdziła nowy test, który wykryje koronawirusa w około 45 minut

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ogłosiła, że wyraziła zgodę na użycie pierwszego szybkiego testu diagnostycznego, który może wykryć nowy koronawirus w ciągu około 45 minut.

Firma produkująca nowy test, Cepheid z Kalifornii, zacznie ich wysyłkę w tym tygodniu do szpitali jak i gabinetów lekarskich. Test został zaprojektowany tak, że może go odczytać każdy z ponad 23 000 zautomatyzowanych systemów GeneXpert firmy Cepheid na całym świecie, z czego 5 000 znajduje się w Stanach Zjednoczonych. Systemy są już używane do testowania HIV i gruźlicy. Systemy te nie wymagają specjalnego przeszkolenia specjalistów i mogą działać nieprzerwanie przez 24 godziny.

„W czasie zwiększonego zapotrzebowania klinicyści pilnie potrzebują testu diagnostycznego, który mogą wykonać na żądanie – w czasie rzeczywistym” – powiedział dr David Persing, główny oficer medyczny i technologiczny w Cepheid.
W zeszłym tygodniu dr Rod Hochman, dyrektor generalny Providence St. Joseph Health – organizacji która zrzesza 51 szpitali i około 1000 klinik, opisał zdolność testową w USA jako tragiczną, mówiąc, że „czas realizacji wyników testów wynosi od 24 godzin do czterech dni a to jest nie do przyjęcia.”
Wykrycie zarażonych osób musi być szybkie, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. Wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że ponad 195 000 Amerykanów zostało przebadanych na obecność wirusa.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię