Donald Trump przedłuża ograniczenia w związku z koronawirusem

Podczas niedzielnego brefingu prezydent Donald Trupm ogłosił, że przedłuża narzucone restrykcje i przestrzeganie  izolacji do 30 kwietnia. Powiedział, że termin Wielkanocy miał być terminem, do którego chcieliśmy aspirować, lecz ten okres będzie najprawdopodobniej szczytem zachorowań w USA.

Według nieoficjalnych informacji na decyzję prezydenta miały wpływ najnowsze prognozy dotyczące liczby infekcji i ofiar śmiertelnych.W dzisjejszym  wywiadzie dla telewizji w CNN Anthony Fauci, członek zespołu antykryzysowego Białego Domu ostrzegł, że miliony Amerykanów mogą zostać zakażone koronawirusem. Liczbę ofiar śmiertelnych Fauci oszacował na 100-200 tysięcy. Podkreślił jednak, że są to tylko szacunki, a sytuacja szybko się zmienia. Anthony Fauci, który kieruje Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych tłumaczył, że zniesienie restrykcji powinno nastąpić dopiero po stworzeniu ogólnokrajowego systemu „natychmiastowych testów”, które dają wynik w ciągu kilkunastu minut. „To może być kwestia tygodni. To na pewno nie stanie się jutro ani w przyszłym tygodniu. To potrwa trochę dłużej” – tłumaczył Fauci.
Amerykańska firma Abbott Laboratories produkuje już szybkie testy, które dają wynik w ciągu kilkunastu minut. W piątek zgodę na ich stosowanie wydała Federalna Agencja Żywności i Leków. Niewielkie, ważące zaledwie trzy kilogramy urządzenia do testowania, od 1 kwietnia będą trafiać do amerykańskich szpitali i przychodni. Abbott zapowiada, że będą umożliwiać przeprowadzanie 50 tysięcy testów dziennie.

Trump powiedział, że jego administracja rozszerzyła ograniczenia z nadzieją na uniknięcie katastrofalnej liczby zgonów. Powiedział, że jeśli USA „mogą utrzymać tę liczbę na poziomie 100 tys. lub mniej zgonów”, to będzie oznaczało, że jego administracja zrobiła wszystko co w ich mocy walcząc z epidemią.

Wytyczne rządu USA obejmują rezygnację ze zbędnych podróży, pracę w domu, gdy to możliwe, unikanie barów i restauracji oraz zgromadzeń powyżej 10 osób. Wytyczne nie mają mocy prawnej i wielu gubernatorów wprowadziło w swoich stanach ostrzejsze restrykcje.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię