Urzędnicy imigracyjni będą pobierać próbki DNA od imigrantów

Już niedługo urzędnicy graniczni oraz imigracyjni zaczną pobierać próbki DNA od nielegalnych imigrantów przebywających w aresztach federalnych.

Przedstawiciel Departamentu Sprawiedliwości powiedział, że ustawa z 2005 roku DNA Fingerprint Act do tej pory nie była egzekwowana z różnych powodów. Zmiana ma nastąpić w najbliższym czasie. Według tej ustawy od każdego aresztowanego, oskarżonego lub skazanego, włączając w to osoby nielegalne „zatrzymane  na terenie Stanów Zjednoczonych” ma być pobierana próbka DNA.

Urzędnik Departamentu Sprawiedliwości powiedział, że brak pobierania próbek DNA od zatrzymanych imigrantów „umożliwił osobom poprzednio oskarżonym o przestępstwa z użyciem przemocy, w tym zabójstwa i napaści seksualnej, uniknięcie wykrycia, nawet jeśli osoby te były wielokrotnie zatrzymywane przez CBP [ochronę celną i granicę] oraz urząd imigracyjny – Immigration and Customs Enforcement.”
W zawiadomieniu opublikowanym w Federal Register rząd stwierdził, że zbieranie DNA od osób przebywających w areszcie pomoże w „wykrywaniu i rozwiązywaniu przestępstw, które popełnili lub mogą popełnić w Stanach Zjednoczonych” w oczekiwaniu na postępowanie deportacyjne.
Materiał DNA zostanie wysłany bezpośrednio do FBI w celu przechowywania go w połączonym systemie indeksu DNA, znanym jako CODIS. System CODIS jest podobny do ogromnej bazy danych odcisków palców FBI i służy do identyfikacji podejrzanych na podstawie materiałów odzyskanych na miejscu zbrodni.
Od stycznia agenci celni i ochrony granic przeprowadzili dwa programy pilotażowe zbierając próbki DNA od niektórych migrantów zatrzymanych w Detroit i w porcie Eagle Pass w południowo-zachodnim Teksasie.
Departament Sprawiedliwości powiedział, że wprowadzenie tej praktyki w życie ułatwi federalnym, stanowym i lokalnym biurom prowadzenie działań dochodzeniowych.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię