Jak poświęcić pokarmy w domu? Wielkanoc w czasie pandemii

Wielkanocne koszyczki zwykle święcimy w Wielką Sobotę w kościołach. Ponieważ w te Święta nie jest możliwa tradycyjna forma błogosławieństwa pokarmów kard. Kazimierz Nycz zaleca, aby w tym roku błogosławienie pokarmów miało miejsce w domach. Pokarmy można poświęcić w niedzielę wielkanocna przed śniadaniem.

„Nadszedł czas, by w Kościele domowym głosić słowo, czynić miłość, kochać się nawzajem, uczyć się być ze sobą, a równocześnie sprawować liturgię domową” – zwrócił się do wiernych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w przesłaniu na Wielki Tydzień, zamieszczonym na stronie internetowej Archidiecezji Warszawskiej – „Dlatego bardzo zachęcam i proszę, by ojcowie i matki wobec swoich dzieci prowadzili modlitwę, poświęcili pokarmy na śniadanie wielkanocne, zasiedli do stołu i w ten sposób przeżywali Wielkanoc.”

Obrzęd poświęcenia pokarmów:

Przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników czyta fragment Pisma Świętego. Do wyboru są dwa teksty:

(1 Tes 5, 16-18)

„Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.”

(Mt 6, 31 ab.32b-33)

„Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: »Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane«”.

Przewodniczący: „Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.”

Wszyscy: Amen.

Po śniadaniu:

 Przewodniczący: Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Przewodniczący: „Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków”

Wszyscy: Amen

Opis obrzędu pochodzi z: „Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nr 1347-1350.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię