FDA zatwierdziła Remdesivir do leczenia pacjentów z COVID-19

Jak na razie zatwierdzenie leku Remdesivir jest ważne w przypadku pacjentów, dla których koronawirus stwarza bezpośrednie zagrożenie życia. Amerykańska Agencja Żywności i Leków może wydać takie zezwolenie na podstawie protokołu „współczucia” – compassionate-use.

Remdesivir to lek przeciwwirusowy opracowany lata temu przez biotechnologiczną firmę Gilead Science na potrzeby walki z inną chorobą – Ebolą. Jednak ówczesne badania kliniczne wykazały, że Remdesivir nie był tak skuteczny jak inne leki i ostatecznie został odłożony na półkę.
Dwa miesiące temu Gilead rozpoczęła badania kliniczne nad Remdesivir jako potencjalnym lekiem przeciwko koronawirusowi.

W centrum medycznym University of Chicago lekarze podali ten lek 125 osobom z COVID-19, z którym 113 było zakwalifikowanych jako ciężki przypadek. Doktor Kathleen Mullane, specjalista chorób zakaźnych z University of Chicago nadzorujący badania Remdesivir dla szpitala, powiedziała StatNews: „Najlepszą wiadomością jest to, że większość naszych pacjentów została już wypisana ze szpitala. Tylko dwie osoby zmarły.” Pod dwóch miesiącach, badania kliniczne weszły w fazę 3, ostatnią.
Wstępne wyniki badań wykazują, że Remdesivir atakuje mechanizm replikacji wirusa. Matthias Götte, kierownik mikrobiologii medycznej i immunologii w University of Alberta powiedział, że lek „uderza w polimerazę oszukując wirusa poprzez naśladowanie jego elementów składowych niszcząc system replikacji.”
„Remdesivir ma pewne szanse jeśli może zostać podany pacjentom we wczesnym etapie choroby”, powiedział Stanley Perlman, profesor mikrobiologii i immunologii na University of Iowa. Jednym z ograniczeń związanych z Remdesivirem jest to, że należy go podawać dożylnie, czyli pacjent musi znajdować się w szpitalu, aby ten lek otrzymać.
Firma Gilead, Która specjalizuje się w badaniach, rozwoju i komercjalizacji leków przeciwwirusowych w przeszłości z powodzeniem opracowała skuteczne metody leczenia na wirusowe zapalenie wątroby typu B, wirusowe zapalenie wątroby typu C i grypę.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię