W piątek w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyła się konferencja prasowa dotycząca wizyty polskiej misji medycznej.
Polscy specjaliści rozpoczynają 9-dniową współpracę i wymianę doświadczeń z amerykańskimi kolegami na temat walki z koronawirusem.
Minister Obrony Narodowej RP Mariusz Błaszczak wskazał, że celem misji jest przede wszystkim zdobycie niezbędnego doświadczenia, które będzie można wykorzystać przy leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce, „Chcemy też wesprzeć naszych sojuszników w walce z epidemią”.
Do Chicago wyleciała właśnie 9 osobowa grupa medyków z @WIMWarszawa. Celem jest przede wszystkim zdobycie niezbędnego doświadczenia, które będzie można wykorzystać przy leczeniu pacjentów zakażonych #koronawirus. Chcemy też wesprzeć naszych sojuszników w walce z epidemią. pic.twitter.com/9t5zRRgScE
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) April 23, 2020
„Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi rozprzestrzeniania się koronawirusa w stanie Illinois, silne sojusze, mądre decyzje i podjęte wysiłki mają ogromne znaczenie. Dlatego polskie wojskowe służby medyczne są tutaj, aby nieść potrzebną pomoc”.- podkreślił Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki
Polscy medycy mają przez ponad tydzień uczestniczyć w spotkaniach z Amerykanami. Mają one mieć formę zarówno planowania organizacyjnego, jak i działań klinicznych. „Będziemy poszukiwać optymalnych dróg zwalczania COVID-19” – mówił kapitan Jacek Siewiera – przewodniczący misji.
Gubernator stanu Illinois JB Pritzker stwierdził: „Cieszymy się na przyjęcie lekarzy z Polski i wyciągnięcie wniosków z ich doświadczeń w prowadzeniu działań związanych z leczeniem koronawirusa zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Illinois i Polska od dziesięcioleci utrzymują silne relacje, a kontynuując współpracę, możemy pomóc uratować życie licznym mieszkańcom Illinois”
Polski zespół z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy będzie obserwował, doradzał i asystował w chicagowskich placówkach medycznych. Personel ten posiada szerokie kompetencje medyczne w intensywnej terapii, kardiologii, opiece pielęgniarskiej i medycynie ratunkowej.
źródła: KG RP Chicago, Twitter: Mariusz Błaszczak, Fb: WGN TV, Wiadomości Chicago