W Chicago ruszyła polsko-amerykańska współpraca w walce z COVID -19 (WIDEO)

YouTube

W piątek w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyła się konferencja prasowa dotycząca wizyty polskiej misji medycznej.

Polscy specjaliści rozpoczynają 9-dniową współpracę i wymianę doświadczeń z amerykańskimi kolegami na temat walki z koronawirusem.

Minister Obrony Narodowej RP Mariusz Błaszczak wskazał, że celem misji jest przede wszystkim zdobycie niezbędnego doświadczenia, które będzie można wykorzystać przy leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem w Polsce, „Chcemy też wesprzeć naszych sojuszników w walce z epidemią”.

Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi rozprzestrzeniania się koronawirusa w stanie Illinois, silne sojusze, mądre decyzje i podjęte wysiłki mają ogromne znaczenie. Dlatego polskie wojskowe służby medyczne są tutaj, aby nieść potrzebną pomoc”.- podkreślił Konsul Generalny RP w Chicago Piotr Janicki

Polscy medycy mają przez ponad tydzień uczestniczyć w spotkaniach z Amerykanami. Mają one mieć formę zarówno planowania organizacyjnego, jak i działań klinicznych. „Będziemy poszukiwać optymalnych dróg zwalczania COVID-19” – mówił kapitan Jacek Siewiera – przewodniczący misji.

Gubernator stanu Illinois JB Pritzker stwierdził: „Cieszymy się na przyjęcie lekarzy z Polski i wyciągnięcie wniosków z ich doświadczeń w prowadzeniu działań związanych z leczeniem koronawirusa zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. Illinois i Polska od dziesięcioleci utrzymują silne relacje, a kontynuując współpracę, możemy pomóc uratować życie licznym mieszkańcom Illinois”

Polski zespół z Wojskowego Instytutu Medycznego z Warszawy będzie obserwował, doradzał i asystował w chicagowskich placówkach medycznych. Personel ten posiada szerokie kompetencje medyczne w intensywnej terapii, kardiologii, opiece pielęgniarskiej i medycynie ratunkowej.

źródła: KG RP Chicago, Twitter: Mariusz Błaszczak,  Fb: WGN TV, Wiadomości Chicago

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię