Sieć hoteli Marriott International gotowa na powrót podróżnych

Więcej środków do dezynfekcji rąk, ścianki działowe oddzielające personel recepcji od gości oraz nowa technologia czyszczenia to kilka z wielu nowych środków, które są wdrażane w hotelach Marriott International w odpowiedzi na COVID-19.

Nowa strategia sanitarna obejmuje grupę hoteli Sheraton, Westin, Renaissance, Ritz-Carlton i W Hotels. Marriott International ma nadzieję zachęcić więcej podróżny do wznowienia wyjazdów i pozostania w sieci ich hoteli.

Jednym z najnowszych ulepszeń w sprzątaniu będzie stosowanie elektrostatycznych opryskiwaczy i środków dezynfekujących klasy szpitalnej, zalecanych przez Centers for Disease Control and Prevention i WHO – Światową Organizację Zdrowia. Opryskiwacze będą używane do dezynfekcji powierzchni w pokojach gościnnych, holach, siłowniach i innych miejscach publicznych. Przedstawiciel sieci hoteli powiedział, że firma testuje również technologię ultrafioletową do dezynfekcji kluczy i innych urządzeń używanych przez personel hotelu. Personel otrzyma również maski i rękawiczki.
Na terenie każdego hotelu znajdzie się wiele dodatkowych stacji do dezynfekcji rąk. Będą one dostępne przy wejściach do hoteli, biurkach, windach, salach fitness i salach spotkań. Dodatkiem będą również chusteczki dezynfekujące do użytku osobistego w pokojach gościnnych.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię