Czy czeka nas niedobór mięsa w amerykańskich sklepach?

Coraz więcej zakładów przetwórstwa mięsnego zamyka się. Ponad 30 procent produkcji wieprzowiny i 10 procent wołowiny zostały wstrzymane w kraju.
Ponad 150 największych amerykańskich zakładów przetwórstwa mięsnego działa w powiatach, w których odsetek zakażeń koronawirusem jest jednym z najwyższych w kraju.

„Jeśli sytuacja potrwa dużo dłużej, to istnieje realne ryzyko niedoboru mięsa” – powiedział Joshua Specht, adiunkt na Uniwersytecie Notre Dame, który studiuje przemysł mięsny.

Oto 7 największych producentów mięsa borykających się z COVID-19.

1. Smithfield Foods – firma zamknęła swój zakład przetwórstwa wieprzowiny w Sioux Falls w Południowej Dakocie po tym jak testy 100 pracowników miały pozytywny wynik. Fabryka, która zatrudnia 3 700 osób i produkuje około 5 procent krajowej podaży wieprzowiny, jest obecnie największym hotspotem koronawirusa w kraju, z ponad 640 przypadkami powiązanymi z tym zakładem pracy.

2. Tyson Foods – w fabryce Tyson w Goodlettsville w Tennessee ponad 90 pracowników jest chorych na COVID-19, w innej w stanie Alabama 77 otrzymało wynik pozytywny. W innych zakładach tej firmy, pracownicy również są chorzy na wirusa.

3. Cargill – zakład przetwórstwa mięsa w Hazelton w stanie Pensylwania 10 kwietnia zamknął drzwi po tym jak 160 z 900 zatrudnionych pracowników otrzymało pozytywny wynik na COVID-19.

4. JBS USA – znajdujący się w Greely, Kolorado producent wołowiny i wieprzowiny wstrzymał produkcję i wysłał na urlop 6 000 pracowników 13 kwietnia. Testy wykazały, że 50 pracowników ma wirus, z czego jedne już zmarł.

5. Hormel Foods – firma znana z produkcji boczku zamknęła dwie fabryki, Alma, Kansas i Rochelle, Illinois po tym jak jeden z pracowników otrzymał pozytywny wynik. Pracownicy firmy nadal otrzymują podstawową pensję i wszystkie świadczenia.

6. Prestage Foods– znajdujący się w Eagle Grove w Iowa zakład przetwórstwa mięsnego zamknął się po tym jak 16 pracowników miało COVID-19. Wszyscy nie mieli żadnych objawów wirusa.

7. National Beef – kolejna firma przetwarzająca wołowinę jest jedyną, która nie zamknęła się po tym jak testy wykazały, że wśród 400 pracowników jest kilku z koronawirusem. Przedstawiciel firmy twierdzi, że po wprowadzenia dystansowania choroba nie rozprzestrzenia się.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię