Podczas gdy Amerykanie gromadzili papier toaletowy, Rosjanie wycofali z banków miliardy dolarów w gotówce

Według raportu Bloomberga z bankomatów i oddziałów banków w Rosji w ciągu ostatnich siedmiu tygodni wyprowadzono około 1 bln rubli (13,6 miliarda dolarów). Łączna kwota przekroczyła kwotę wycofaną w całym 2019 r.

Według obserwatorów gwałtowne wzrosty wypłat pojawiały się cyklicznie i były odpowiedzią na wypowiedzi prezydenta Władimira Putina opisujące środki, jakie mają zostać wprowadzone w Rosji w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się kryzysu koronawirusowego.

Jednym z przykładów gwałtownego wzrostu wypłat był moment, w którym prezydent Putin ogłosił wprowadzenie podatku od depozytów bankowych wysokości ponad 1 miliona rubli i zalecił domową kwarantanne aż do maja. Według analityków ludzie w Rosji gromadzili pieniądze w gotówce z tego samego powodu, dla którego w innych krajach ludzie gromadzili żywność i produkty pierwszej potrzeby.

„Ludzie bali się, że banki nie będą dostępne podczas kwarantanny” – powiedział Denis Poryvay, analityk w Raiffeisenbank w Moskwie. „Wycofali pieniądze z tego samego powodu, dla którego inni ludzie gromadzili jedzenie”.

W ubiegłym miesiącu organ nadzorujący bezpieczeństwo konsumentów Rospotrebnadzor wezwał Rosjan do przejścia na płatności bezgotówkowe, powołując się na opinię Światowej Organizacji Zdrowia, która twierdzi, że wirus może pozostawać na banknotach przez kilka dni.

Przypomnijmy, że do końca marca rosyjscy urzędnicy twierdzili, że w ich kraju „nie ma epidemii”, i zgłosili znacznie mniej przypadków zachorowań niż inne kraje. W kwietniu, gdy infekcje zaczęły gwałtownie rosnąć, Putin przedłużył płatny urlop dla Rosjan do 30 kwietnia.

W Moskwie, w epicentrum wybuchu epidemii w kraju, 30 marca ogłoszono rozporządzenie zakazujące mieszkańcom wychodzenia z domu, chyba że wyjście bedzie związane z pracą w sektorze niezbędnym do utrzymania stabilnego funkcjonowania rejonu. Dozwolone było równiez wychodzenie z domu do sklepów w celu kupienia żywnosci, lekarstw, do lekarza i w celu wyprowadzenia psa.

W niedzielę, w telewizyjnym orędziu skierowanym do Rosjan Putin nadal utrzymywał, że pandemia jest całkowicie kontrolowana w Rosji, pomimo zarejestrowania ponad 6.000 nowych przypadków zachorowań w ciągu ostatnich 24 godzin.

„Wszystkie szczeble władzy pracują rytmicznie, w sposób zorganizowany i odpowiedzialny. Sytuacja jest pod pełną kontrolą” – powiedział Putin, według rosyjskiej agencji prasowej TASS.

„Dokładnie analizujemy doświadczenia innych krajów, aktywnie współpracujemy z naszymi zagranicznymi przyjaciółmi i współpracownikami. Rozumiemy, co się dzieje, widzimy ryzyko i wiemy, co należy zrobić przy dalszym rozwoju sytuacji i robimy, co jest konieczne „

Zgodnie z najnowszymi danymi z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w tej chwili Rosja ma ponad 42.000 potwierdzonych przypadków COVID-19, choroby wywołanej przez koronawirusa i odnotowała 361 zgonów.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię