USA nie weźmie udziału we wspólnych pracach nad szczepionką

Nowy koronawirus- Czy jest się czego bać ?

Stany Zjednoczone nie dołączyły do grupy państw, które zobowiązały się do przyspieszenia prac nad testami, lekami i szczepionką przeciwko COVID-19.

Z inicjatywą wspólnych prac wyszła Światowa Organizacja Zdrowia WHO. Włączyły się w nią między innymi Francja, Niemcy, Hiszpania, Republika Południowej Afryki oraz państwa azjatyckie.
Otwierając wirtualne spotkanie, dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że „stoimy w obliczu wspólnego zagrożenia, które możemy pokonać jedynie wspólnym podejściem. Doświadczenie mówi nam, że nawet gdy narzędzia są dostępne, nie są one jednakowo dostępne dla wszystkich. Nie możemy na to pozwolić” – dodał szef WHO.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że celem zobowiązań będzie zgromadzenie na początek maja kwoty 7 i pół miliarda euro. Pieniądze mają posłużyć przyspieszeniu prac nad profilaktyką, diagnostyką i leczeniem choroby wywołanej patogenem. Przewodnicząca Komisji zastrzegła, że w przyszłości będą potrzebne większe sumy.

Rzecznik misji USA w Genewie, który poinformował o nieobecności Stanów Zjednoczonych na spotkaniu, podkreślił jednocześnie, że jego kraj jest „nadal zdeterminowany, aby przewodzić globalnym zagadnieniom zdrowotnym, w tym obecnemu kryzysowi COVID”. 

Prezydent USA Donald Trump krytykował wcześniej WHO za powolną reakcję na wybuch epidemii oraz za „skupienie na Chinach”. Amerykański przywódca ogłosił w związku z tym zawieszenie finansowania dla organizacji.

 

 

IAR, Ameryka po polsku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię