Donald Trump zachęca stany do otwarcia szkół

Elementary school kids running in a corridor in the school

Prezydent USA Donald Trump zasugerował w poniedziałek władzom stanów, by „poważnie się zastanowiły” nad szybkim otwarciem szkół jeszcze w tym roku szkolnym.

„Niektórzy z was mogliby zacząć myśleć o otwarciu szkół, bo wielu ludzi tego chce” powiedział Trump, dodając, że młodzi ludzie radzą sobie stosunkowo dobrze z koronawirusem.

Podczas pandemii koronawirusa  zostały zamknięte w całym kraju, a dziesiątki stanów nakazały, aby pozostały zamknięte do końca tego roku akademickiego. Tylko kilka z nich zadeklarowało wcześniejsze otwarcia, w tym Montana.

Pomimo, że niektóre stany zaczynają już powoli realizować swoje plany ponownego otwarcia gospodarki, żaden z nich nie zaczął jeszcze otwierać szkół. Jest to częścią drugiej fazy odmrażania gospodarki zatwierdzonego przez Biały Dom.

Niewątpliwie otwarcie szkół jest uważane za klucz do ponownego uruchomienia gospodarki. Bez bezpiecznego miejsca dla dzieci, wielu rodziców będzie miało trudności z powrotem do pracy. Jednak część władz i pracowników oświaty sceptycznie odnosi się jednak do sugestii prezydenta.

W odpowiedzi na komentarze Trumpa, jeden z największych w kraju związków zawodowych nauczycieli powiedział, że jest jeszcze wiele do zrobienia, zanim szkoły będą mogły się bezpiecznie otworzyć. Amerykańska Federacja Nauczycieli podkreśliła, że konieczne jest lepsze testowanie i śledzenie wirusa, a szkoły muszą mieć dostęp do środków ochrony osobistej.

„To dobrze, że prezydent rozumie, że ponowne otwarcie gospodarki zależy od pomyślnego i bezpiecznego ponownego otwarcia szkół”, powiedział Randi Weingarten, prezes związku. Ale pytanie nie powinno brzmieć, czy otwieramy szkoły, ale jak to zrobić bezpiecznie”.

Z kolei Francisco Negrón, dyrektor prawny Krajowego Stowarzyszenia Rad Szkolnych zauważył: Jeśli szkoły otworzą się zbyt szybko i doprowadzą do rozprzestrzenienia się koronawirusa, szkoły mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności prawnej. I chociaż przypadki koronawirusa wśród amerykańskich dzieci przebiegały łagodnie, wiele szkół ma uczniów cierpiących na choroby przewlekłe, które mogą uczynić ich podatnymi na zagrożenia”.

Wiele dystryktów szkolnych ma wątpliwości czy uczniowie będą mogli wrócić do klasy jesienią. Również gubernator Illinois J.B. Pritzker , powiedział w niedzielę, że jest jeszcze za wcześnie, aby stwierdzić czy szkoły będą mogły być otwierane jesienią. Więcej informacji na ten temat przeczytacie TUTAJ.

(AL)

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię