Przed nami szansa na beztroskie lato.

Nowe badanie wykazuje, że światło słoneczne niszczy koronawirusa.

William Bryan, doradca naukowy i technologiczny sekretarza Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, powiedział dziennikarzom w Białym Domu, że rządowi naukowcy odkryli, iż promienie ultrafioletowe mają silny wpływ na patogen, dając nadzieję, że jego rozprzestrzenianie się może się złagodzić latem.

„Naszą najbardziej uderzającą obserwacją do tej pory jest potężny wpływ światła słonecznego na zabijanie wirusa, zarówno na powierzchni, jak i w powietrzu” – powiedział.
„Widzieliśmy podobny efekt zarówno przy użyciu temperatury jak i wilgotność. Oba te czynniki są ogólnie niekorzystne dla wirusa”, dodał Bryan.
Od dawna wiadomo, że światło ultrafioletowe ma działanie sterylizujące, ponieważ promieniowanie uszkadza materiał genetyczny wirusa i jego zdolność do replikacji.
„Dobrze byłoby wiedzieć, jak przeprowadzono test i jak zmierzono jego wyniki” – powiedział AFP Benjamin Neuman, kierownik nauk biologicznych na Texas A&M University-Texarkana.
Badanie wykazało, że wirusa w temperaturze 70 do 75 stopni Fahrenheita (21 do 24 stopni Celsjusza) przy 20 procentowej wilgotności na nieporowatej powierzchni w przeciągu 18 godzin zmniejszył się o połowę. Dotyczy to między innymi klamek do drzwi i stali nierdzewnej. Okres ten spadł do 6 godzin w 80 procentowej wilgotności i zaledwie 2 minut kiedy dodano światło słoneczne w badaniu.
Kiedy wirus był zawieszony w powietrzu zmniejszył się o połowę w godzinę w temperaturze 70 do 75 stopni przy 20 procentowej wilgotności. W świetle słonecznym czas ten spadł do półtorej minuty.
Bryan doszedł do wniosku, że letnie warunki „stworzą środowisko odpowiednie do zmniejszenia transmisji.” Dodał jednak, że zmniejszenie rozprzestrzeniania się nie oznacza, że patogen zostanie całkowicie wyeliminowany, dlatego też wytycznych dotyczących dystansowania społecznego nie można w pełni znieść.
Amerykańskie organy zdrowia uważają, że nawet jeśli liczba przypadków COVID-19 spowolni się w okresie letnim, prawdopodobieństwo zakażenia ponownie wzrośnie jesienią i zimą, podobnie jak inne wirusy sezonowe, takie jak grypa.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię