Żydzi tłumnie przyszli na pogrzeb. Interweniował sam burmistrz

YouTube

Kilkuset Żydów zgromadziło się na pogrzebie rabina w Nowym Jorku, ignorując zasady dystansu społecznego. Pogrzeb miał miejsce we wtorek wieczorem w dzielnicy Williamsburg w Nowym Jorku.

Społeczność żydowska żegnała tego dnia Chaima Mertza, rabina, który zmarł z powodu zakażenia koronawirusem. Nie wszyscy, żałobnicy nosili okrycia na twarz. Na miejscu pojawiła się policja, która rozproszyła tłum.

Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, osobiście nadzorował w środę rozproszenie wielkiego, pogrzebu Żydów. W jego wpisie na Tweeterze czytamy, że to co się wydarzyło jest absolutnie nie do przyjęcia, a tego typu zachowania nie będą tolerowane tak długo jak będzie toczyć się walka z koronawirusem.„Kiedy to usłyszałem, sam poszedłem tam, aby upewnić się, że tłum się rozproszy”- napisał De Blasio.” .”

Kolejny z serii  Tweetów burmistrza wywołał wielką falę krytyki ze strony społeczeństwa żydowskiego. Burmistrz ostrzegł „społeczność żydowską i wszystkie społeczności”, że każde naruszenie przepisów mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa może doprowadzić do wręczenia pozwu lub aresztowania.

Żydowskie grupy i przywódcy zareagowali z oburzeniem na uwagi burmistrza. „New York Times” przytacza m.in. wypowiedź  radnego miejskiego Chaima Deutscha, który reprezentuje część Brooklynu zamieszkałą przez dużą populację Żydów.

W każdej dzielnicy są ludzie, którzy nie przestrzegają zasad. Mówienie do całej grupy etnicznej, jakbyśmy wszyscy rażąco naruszali środki ostrożności, jest obraźliwe, stereotypowe i zachęca do antysemityzmu” – podkreślił Deutsch. „Jestem tym naprawdę wstrząśnięty” – dodał.

Zdaniem rzeczniczki nowojorskiej policji podczas pogrzebu funkcjonariusze nie dokonali żadnych aresztowań.

 

 

(AL)

źródła: YouTube;NBC NEWS, Twitter: Mayor Bill de Blasio ; Reuven Blau

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię