Naukowcy odkryli przeciwciała blokujące SARS-CoV-2

Naukowcy z Utrecht University, Erasmus Medical Center i Harbour BioMed (HBM) poinformowali, że udało im się w pełni zidentyfikować ludzkie monoklonalne przeciwciało, które zapobiega infekowaniu przez wirusa COVID-19 hodowanych komórek.

„Te badania opierają się na pracy, którą nasze grupy wykonały w przeszłości na przeciwciałach skierowanych przeciwko SARS-CoV, wirusa który pojawił się w 2002-2003 roku”, powiedział Berend-Jan Bosch, profesor nadzwyczajny, kierownik badań na Uniwersytecie w Utrechcie i współtwórca badania Nature Communications. „Korzystając z tej kolekcji przeciwciał SARS-CoV, zidentyfikowaliśmy przeciwciało, które neutralizuje również zakażenie SARS-CoV-2 w hodowanych komórkach. Takie przeciwciało neutralizujące może potencjalnie zmienić przebieg zakażenia u zainfekowanej osoby, wspierać usuwanie wirusów lub chronić niezainfekowaną osobę narażoną na wirusa.”
Przeciwciało zastosowane w tej pracy jest „w pełni ludzkie”, co pozwala na szybszy rozwój i zmniejszenie możliwości wystąpienia działań niepożądanych. Konwencjonalne przeciwciała terapeutyczne są najpierw opracowywane u innych gatunków, a następnie muszą zostać poddane dodatkowej pracy w celu „humanizacji”. W tym przypadku krok ten nie jest potrzebny.
Doktor Frank Grosveld. współtwórca badań i profesor Akademii Biologii Komórkowej, Erasmus Medical Center, Rotterdam oraz założyciel naukowy Harbour BioMed powiedział, że „to odkrycie stanowi mocną podstawę do dalszych badań w celu scharakteryzowania tego przeciwciała i rozpoczęcia rozwoju jako potencjalnego leczenia COVID-19.”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię