Gubernator Pritzker ogłosił plan otwarcia Illinois. Ma pięć etapów

Podczas dzisiejszego briefingu gubernator Pritzker przedstawiał pięciostopniowy plan ponownego otwarcia Illinois. Zaznaczył, że obecnie znajdujemy się w fazie 2 i wyraził nadzieję, że w ciągu kilku następnych tygodni będziemy mogli przejść do fazy 3. Jednak nie stanie się to wcześniej niż 29 maja.

Gubernator ponownie wezwał ludzi do pozostania w domu i ostrzegł, że jeśli ludzie będą się przeciwstawiać obowiązującym nakazom, to liczba zakażeń zamiast spadać, będzie rosła. W konsekwencji doprowadzi to do sytuacji, w której będzie musiał wprowadzić więcej ograniczeń.

„Ludzie rozprzestrzeniają wirusa i spowodują, że wrócimy do poprzedniego rozporządzenia lub bardziej rygorystycznego zamknięcia niż to, które  mieliśmy do tej pory” – powiedział J.B. Pritzker

Plan ponownego otwarcia Illinois zakłada podzielenie stanu na 4  „regiony zdrowotne”, w których ograniczenia mogą być łagodzone w różnych okresach. Decyzja o podzieleniu Illinois na regiony jest podyktowana wezwaniem stanowych ustawodawców, aby nie traktować obszarów wiejskich, w taki sam sposób jak głównych ośrodków miejskich, w tym Chicago.

Pięć faz ponownego otwarcia Illinois ogłoszonych przez gubernatora J.B. Pritzkera

Faza 1 – Rapid Spread – Wskaźnik zakażeń wśród badanych i liczba pacjentów przyjmowanych do szpitala jest wysoki lub szybko rośnie. Wprowadzone zostają rygorystyczne zasady dotyczące nakazu pobytu w domu i zachowania dystansu społecznego. Otwarte są tylko firm, które są absolutnie niezbędne do funkcjonowania społeczeństwa. Każdy z regionów przeszedł już tą fazę, ale może do niej wrócić, jeśli działania nie przyniosą oczekiwanego skutku.

Faza 2 – Flattening –  Wskaźnik zakażeń wśród badanych oraz liczba pacjentów przyjmowanych do szpitali wzrasta w coraz wolniejszym tempie, krzywa zachorowań się spłaszcza, a nawet pojawiają się tendencje spadkowe. Mniej istotne sklepy i biznesy mogą oferować swoje produkty poprzez odbiór lub dostawę do domu. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Dozwolona jest aktywność na świeżym powietrzu oraz golf, żeglarstwo i wędkowanie, przy zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego. OBECNIE ZNAJDUJEMY SIĘ W FAZIE 2.

Faza 3  Recovery – Tempo infekcji oraz liczba pacjentów przyjmowanych do szpitala jest stabilna lub maleje. Zakłada otwarcie biznesów takich jak fabryki, biura, sklepy, salony  fryzjerskie i kosmetyczne przy zachowaniu ograniczeń i  środków bezpieczeństwa. Dozwolone są zgromadzenia do 10 osób. Obowiązuje nadal obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych oraz zachowywanie dystansu społecznego.

Faza 4 Revitalization –  Ilość infekcji i liczba pacjentów przyjmowanych do szpitala nadal spada. Dozwolone są spotkania w grupach do 50 osób. Możliwe ponowne otwarcie restauracji i barów oraz wznowienie podróży. Otwarcie przedszkoli i szkół (pod nadzorem Departamentu Zdrowia Publicznego). Obowiązuje nadal nakaz zakrywania nosa i ust.

Faza 5  Illinois RestoredTen etap będzie możliwy dopiero po wynalezieniu i wprowadzeniu szczepionki lub skutecznego leku. Zakłada, że gospodarka w pełni się otworzy, a nasze życie wróci do normalności. Dozwolone będą festiwale i duże imprezy, a wszystkie miejsca wypoczynku będą mogły  zostać otwarte, przy zachowaniu bezpiecznych procedur i mając na uwadze wnioski wyciągnięte podczas pandemii COVID-19.

 

 

 

 

(AL)

 

 

 

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię