Mordercze azjatyckie szerszenie już w USA

Te największe na świecie szerszenie potrafiące wymordować ul pszczół miodnych w kilka godzin zawitały do Stanów Zjednoczonych.

Departament Rolnictwa Stanu Waszyngton (WSDA) potwierdził co najmniej cztery miejsca, w których zaobserwowano azjatyckiego szerszenia w tym stanie. Należą one do jednych z najbardziej jadowitych owadów na świecie. Żądło „Asian Giant Hornets” jest tak długie, że potrafi przebić kombinezon pszczelarski.
Susan Cobey, hodująca pszczoły miodne dla Departamentu Entomologii WSU, powiedziała, że przypominają jej „potwory z żółto-pomarańczową twarzą z kreskówek dla dzieci”.

Dużo nie przesadziła w swoim opisie. Mordercze szerszenie osiągają do 2 cali długości, mają duże wybałuszone oczy, żółtą lub pomarańczową głowę i brzuch w czarno-żółte paski, a ich żądło osiąga długość 1/4 cala.
Ich jad zawiera neurotoksynę, której większa dawka powoduje krwotok, niewydolność wielu narządów, a w konsekwencji zatrzymanie akcji serca. Osoby ukąszone porównują ból użądlenia do wbijania rozgrzanych do czerwoności pinezek w ciało.
Jeden szerszeń może zabić nawet do 40 pszczół miodnych w ciągu jednej minuty poprzez urywanie im głów. Zwłokami karmią swoje młode.
Szerszenie po raz pierwszy zostały zauważone w grudniu 2019 roku w okolicach Blaine i Bellingham. Od stycznia etymolodzy próbują powstrzymać je przed rozprzestrzenieniem się do innych części kraju.
„Jeśli nie będziemy w stanie tego zrobić w ciągu najbliższych kilku lat, to prawdopodobnie nie da się tego zrobić nigdy,” powiedział w rozmowie z „New York Timesem” entomolog Chris Looney z Departamentu Rolnictwa Stanu Waszyngton.
Szerszenie stają się najbardziej agresywne późnym latem i wczesną jesienią. „Jeśli znajdziesz kolonię nie próbuj jej usuwać ani eliminować”, mówi komunikat WSDA. „Każdy, kto ma alergię na użądlenia pszczół lub os, nigdy nie powinien zbliżać się do azjatyckiego szerszenia”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię