Plan gubernatora Pritzkera w ogniu krytyki. Czy branża gastronomiczna ma szansę przetrwać?

Plan gubernatora J.B. Pritzkera dotyczący ponownego otwarcia stanu Illinois spotkał się z falą krytyki.

Republikanie z całego stanu stwierdzili, że podejście gubernatora jest zbyt ogólne, a plan regionalny wrzuca do jednego worka społeczności, które doświadczają zupełnie innych skutków pandemii. Burmistrzowie miasteczek nie zgadzają się, żeby ich miasta zostały przyporządkowane regionom bardziej zaludnionym.

Zgodnie z panem ogłoszonym przez gubernatora, otwarcie niektórych restauracji i barów  będzie najwcześniej możliwe dopiero pod koniec czerwca, kiedy to poszczególne z regionów będą mogły wejść w fazę 4. „ Faza druga rozpoczęła się 1 maja, najwcześniejszym terminem w który będzie można przejść do fazy trzeciej jest 29 maja, a następnie 26 czerwca będzie można przejść do fazy czwartej”– powiedział  J. B. Pritzker.

Wtedy to zgodnie z wytycznymi Departamentu Zdrowia Publicznego restauracje będą mogły ponownie otwierać jadalnie, a bary będą mogły obsługiwać klientów.

Tymczasem sytuacja w branży gastronomicznej staje się coraz bardziej dramatyczna. „Słyszałem już od wielu właścicieli firm w moim okręgu, że jeśli plan gubernatora będzie kontynuowany, nie będą w stanie otworzyć się ponownie, kiedy będzie już to dozwolone” – oznajmił  przedstawiciel stanu,  Dan Brady.

Mimo że restauracje realizują obecnie zamówienia online, przez telefon, z różnymi ścieżkami odbioru zamówionego posiłku, np. w punkcie gastronomii lub w postaci darmowej dostawy do klienta, zamknięcie  stacjonarnych punktów gastronomicznych, spowodowało olbrzymi  spadek obrotów.

Szacuje się, że może to zmusić 25% tych właścicieli do wycofania się z biznesu. „Chcemy brać pod uwagę, co mają do powiedzenia lekarze i naukowcy, ale uważamy, że 26 czerwca to za długi czas”, powiedział Sam Toia, z Illinois Restaurant Association. „Sprzedaż spadła o 80%”.

Gubernator oświadczył, że bardzo chciałby, aby przedsiębiorstwa były ponownie otwierane tak samo jak każdy, ale tylko wtedy, kiedy będzie to bezpieczne. Zaznaczył również, że w kwestii wytycznych zdaję się na opinię specjalistów. „To nie ja piszę te zasady dla restauracji i barów. Robią to lekarze i epidemiolodzy których słucham”– dodał  Pritzker.

Pritzker również podkreślił, że stan nie zostanie w pełni otwarty, a nasze życie nie wróci w 100% do normalności, dopóki naukowcy nie opracują szczepionki lub skutecznego leczenia.

 

(AL).

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię