Bezrobocie w USA najwyższe od czasów Wielkiego Kryzysu!

Bezrobocie w Stanach Zjednoczonych wyniosło w kwietniu 14,7%. Tak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego Departamentu Pracy. Prezydent Donald Trump zapewnia, że wysokie bezrobocie szybko spadnie gdy gospodarka ponownie ruszy do przodu.

Ponad 20 i pół miliona Amerykanów straciło prace w kwietniu – najwięcej w sektorze turystycznym i restauracjach, służbie zdrowia i handlu. Od połowy złożono już ponad 33 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.  Wskaźnik bezrobocia na poziomie 14,7 procent jest najwyższy od czasów Wielkiego Kryzysu lat trzydziestych XX wieku. Eksperci spodziewają się, że w maju wskaźnik bezrobocia nadal będzie szedł w górę. Niektórzy przewidują bezrobocie w maju na poziomie 20-25%.

Prezydent Donald Trump jest przekonany, że skok bezrobocia ma charakter przejściowy. „Miejsca pracy powrócą, powrócą bardzo szybko” – powiedział w wywiadzie dla telewizji Fox News. Podobnego zdania jest wielu Amerykanów. Ponad trzy czwarte zwolnionych pracowników jest przekonana, że powróci do pracy gdy tylko zakończy się kryzys spowodowany przez koronawirusa. Informacje na temat znacznego wzrostu bezrobocia nie zniechęciły amerykańskich inwestorów. Wskaźnik Dow Jones wzrósł dzisiaj prawie 1,5%.

Z powodu pandemii koronawirusa, w Stanach Zjednoczonych w kwietniu zostało zlikwidowanych 20,5 miliona miejsc pracy. O tyle miejsc przybyło w poprzedniej dekadzie.
Departament Pracy poinformował, że jest to znacznie powyżej szczytowego poziomu pod koniec 2009 roku, podczas globalnego kryzysu finansowego.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię