Sąd Najwyższy w Wisconsin zablokował nakaz gubernatora „stay at home”

Stanowy Sąd Najwyższy w Wisconsin orzekł w środę, że administracja gubernatora Tony’ego Eversa przekroczyła swoje uprawnienia przedłużając zarządzenie dotyczące nakazu stay at home do końca maja.

W marcu gubernator Evers wydał zarządzenie o pozostaniu w domu, w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa. Zamknięte zostały szkoły, sklepy, restauracje  oraz inne nieistotne dla funkcjonowania życia przedsiębiorstwa. Pierwotnie nakaz ten miał obowiązywać do 24 kwietnia,  jednak został przedłużony do 26 maja.

21 kwietnia Republikanie złożyli pozew do Sądu Najwyższego o zablokowanie przedłużenia. Administracja Evers stanowczo się temu sprzeciwiła twierdząc, że prawo stanowe wyraźnie daje władzy wykonawczej szerokie uprawnienia do wprowadzenia nadzwyczajnych środków w celu kontroli chorób zakaźnych. Sąd przychylił się do pozwu.

Orzeczenie sądu nie oznacza jednak , że rozporządzanie gubernatora zostanie unieważnione tego samego dnia. Nakaz będzie obowiązywał do 20 maja.

Jak wynika z ankiety opublikowanej we wtorek przez Marquette University Law School, prawie siedmiu na dziesięciu mieszkańców Wisconsin nadal popiera nakaz gubernatora Toniego Evers.

 

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię