Donald Trump: Opracowanie szczepionki, jest największym przedsięwzięciem od czasu projektu Manhattan

Prezydent Donald Trump powołał zespół, który ma zająć się opracowaniem i produkcją szczepionki na koronawirusa oraz przygotowaniem infrastruktury do jej szybkiej dystrybucji.

W piątek, podczas konferencji prasowej  prezydent Donald Trump ogłosił, że światowej sławy ekspert w dziecinie szczepionek Moncef Slaoui oraz generał armii Stanów Zjednoczonych Gustave Perna, będą przewodzić działaniom jego administracji mającym na celu opracowanie szczepionki przeciwko koronawirusowi w projekcie o nazwie „Operation Warp Speed.”

Decyzja zapadła dzień po tym jak były szef amerykańskiej agencji odpowiedzialnej za prace nad szczepionkami powiedział, że nie ma planów jej dystrybucji na sprawiedliwą skalę, a plany, że będzie ona gotowa w czasie od 12 do 18 miesięcy są zbyt optymistyczne. ” Dwanaście do osiemnaście miesięcy to duży optymizm , jeśli wszystko pójdzie idealnie. Nigdy nie widzieliśmy, by wszystko szło idealnie. Myślę, że zajmie to więcej czasu.” – powiedział Bright w czwartek

Podczas wystąpienia w Białym Domu prezydent Donald Trump poinformował, że w prace badawcze nad szczepionką i przygotowanie logistyki do jej dystrybucji będzie zaangażowanych wiele agencji rządu federalnego, w tym departamenty zdrowia i obrony. „Przygotowujemy infrastrukturę zakładając, że w nieodległej przyszłości będziemy mieć szczepionkę”Donald Trump poinformował, że początkowo amerykańscy eksperci przygotowali listę ponad 100 potencjalnych szczepionek na całym świecie. „Eksperci zidentyfikowali 14 najbardziej obiecujących a teraz pracują nad dalszym zawężeniem tej listy” .

Prezydent wyraził nadzieję, że szczepionka może pojawić się przed końcem roku. Ogłosił , że „Operation Warp Speed”,  inicjatywa jego administracji mająca na celu przyspieszenie opracowania szczepionki, jest największym przedsięwzięciem w kraju od czasu projektu Manhattan. Celem owego projektu była konstrukcja pierwszej bomby atomowej.

„Nikt nie widział czego takiego co teraz robimy w naszym kraju od czasów drugiej wojny światowej. Celem jest opracowanie, a następnie produkcja i dystrybucja sprawdzonej szczepionki przeciwko koronawirusowi tak szybko, jak to możliwe. Chcielibyśmy zobaczyć, czy uda nam się to zrobić przed końcem roku” – powiedział Trump, dodając, że wojsko jest „całkowicie zaangażowane”.

„Nasza wizja  operacji  „Warp Speed”, która wyznacza cel wyprodukowania szczepionki do stycznia 2021 r., będzie jednym z większych osiągnięć naukowych i humanitarnych w historii ludzkości”–  dodał  Alex Azar, sekretarz Stanów Zjednoczonych ds. zdrowia

Prezydent dodał również w optymistyczny sposób że, „czy ze szczepionką czy bez szczepionki, kraj wraca już do normalności,  a gospodarka musi funkcjonować.

„Chcę tylko powiedzieć żeby było jasne. To bardzo ważne. Czy ze szczepionką czy bez szczepionki zaczynamy proces powroty do normalności. Od dzisiejszego ranka prawie każdy stan podjął kroki w celu rozpoczęcia ponownego otwarcia się, a Amerykanie wykonują niezwykłą pracę polegającą na  przestrzeganiu środków ostrożności,  jednocześnie powracając do swojego amerykańskiego stylu życia”

 

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię