Zapisy i usługi Medicare w czasach koronawirusa COVID-19

W czasach, gdy pandemia COVID-19 dezorganizuje nasze życie utrudniając dostep do urzędów, sklepów, aptek, szkół i restauracji stresującymi stają się wydawałoby się proste sytuacje takie jak na przykład wypełnienie formalności związanych z wejściem w federalny program opieki medycznej Medicare.

W stanie Illinois wszystkie biura Social Security Administration oraz biura Departmentu of Health and Human Services są zamknięte dla petentów. Nadal obowiązuje nakaz pozostawania w domu i dystans społeczny (social dystansing).

Na zakażenie wirusem jesteśmy narażeni wszyscy, ale osoby o obniżonej odporności i osoby starsze są najbardziej zagrożone poważnymi komplikacjami i mogą wymagać hospitalizacji. Leczenie może być długotrwałe, bolesne i kosztowne. Jak działa i co pokrywa w takim przypadku ubezpieczenie Medicare?
Jak Medicare pokrywa testy na koronawirusa i leczenie COVID-19?

Medicare wydało wytyczne odnośnie pokrycia testów, badań diagnostycznych i leczenia COVID-19.

Według nich pokrycia Medicare są następujące:

Oryginalne Medicare pokrywa testy laboratoryjne na koronawirusa. Pacjent nie ponosi dodatkowych kosztów;
Oryginalne Medicare pokrywa medycznie uzasadniony pobyt w szpitalu. Pokryty jest również koszt kwarantanny w szpitalu, jeżeli pacjent jest zdiagnozowany z koronawirusem i w normalnych okolicznościach byłby wypisany ze szpitala;
Na dzień dzisiejszy nie ma szczepionki na COVID-19. Jeżeli takie szczepionki będą zatwierdzone przez FDA (Food and Drug Administration) to będą one pokryte przez część D Medicare – plan zniżkowy na leki na receptę (PDP);
Oryginalne Medicare pokrywa również koszty teleserwisów (wirtualnych wizyt lekarskich przez telefon, tablet lub komputer);
Osoby posiadające część C Medicare, czyli plany typu Medicare Advantage, mają dostęp do tych samych benefitów. Test na koronawirusa jest pokryty w całości. Wiele z tych planów również oferuje także teleserwisy, czyli wirtualne konsultacje lekarskie;
Medicare ostrzega przed falą oszustów, którzy wykorzystują pandemię koronawirusa. Dlatego, zaleca zachowanie szczególnej ostrożności przy podawaniu danych osobistych.

Kto się kwalifikuje i co pokrywa Medicare?

Medicare jest programem ubezpieczeniowym na zdrowie dedykowanym osobom z uregulowanym statusem emigracyjnym, spełniających określone warunki historii zawodowej oraz osobom, które:
• Ukończyły 65 lat lub więcej
• Poniżej 65 roku życia Medicare przysługuje osobom przebywającym na rencie inwalidzkiej (disability) przez okres co najmniej 24 miesięcy
• Osobom w końcowym stadium choroby nerek (ESRD)

Jak się zapisać na Medicare, kiedy urzędy są zamknięte?

Inaczej zapisują się osoby, które są nowe w systemie Medicare, a inaczej osoby, które już posiadają część A Medicare. Poniżej przedstawiamy obydwie metody:
Osoby bez Części A
Osoby, które w tym roku kończą 65 i nie posiadają ubezpieczenia w pracy powinny zapisać się na część A i B Medicare. Najprostszą metodą jest udanie się do jednego z lokalnych biur Medicare wraz z oryginałem dokumentów potwierdzających Państwa status emigracyjny, np.:
– amerykańskie obywatelstwo – certyfikat naturalizacji lub US paszport;
– legalny rezydent czyli zielona karta i polskie świadectwo urodzenia wraz z notarialnym tłumaczeniem.
Niestety w związku z panującą epidemią, wszystkie urzędy Social Security Administration są zamknięte dla petentów. Dlatego radzimy załatwiać sprawy związane z Medicare 3-4 miesiące przed 65-tymi urodzinami.
Co możemy to zrobić?
• Dzwonić do głównego biura Social Security: (800) 772-1213 – czas oczekiwania może dojść nawet do kilku godzin
• Dzwonić do lokalnego biura Social Security Administation;
• Samodzielnie zajerestrować się i wypełnić aplikację na stronie www.ssa.gov. W takim przypadku, biuro Social Security Administation powiadomi Was jakie formalności potrzebne są do zakończenia rejestracji;
• Skontaktować się z biurem Medicare po polsku (844) 654 5185. Bezpłatnie pomożemy w wypełnieniu aplikacji na stronie rządowej, poinformujemy o wszystkich formalnościach, które będą wymagane do zakończenia rejestracji i dostarczymy Państwu kopie wszystkich wypełnionych aplikacji.

Aplikacja tylko o Część B

Osoby, posiadające tylko Medicare część A i ubezpieczenie w pracy, mają 8 miesięcy od jego zakończenia o wystąpienie o część B Medicare.
Niestety im dłużej zwlekamy z zapisem, tym później otrzymamy ubezpieczenie. Tym z Państwa, którym zależy na płynnym przejściu ze świadczeń ubezpieczenia grupowego na Oryginalne Medicare zalecamy zapisanie się na część B Medicare, zanim się skończy ubezpieczenie w pracy. Pamiętajmy, że czas na wykupienie części D Medicare, czyli planu na leki na receprę lub planu typu Medicare Adventage, czyli części C Medicare, zawierającego plan na leki na receptę, mamy tylko 60 dni od zakończenia ubezpieczenia z pracy.

Aby starać o część B należy wypełnić formy CMS-40B i CMS-L564. Obie formy możecie Państwo znaleźć na stronie www.ssa.gov lub skontaktować się z biurem Medicare po polsku.
Formę CMS-40B i sekcję A formy CMS-L564 wypełniamy sami, natomiast Sekcję B formy CMS-L564 uzupełnia pracodawca lub osoba odpowiedzialna za ubezpieczenie z pracy.
Po podpisaniu obu form możecie dostarczyć je Państwo do lokalnego biura Social Security Administation. Większość z nich posiada specjalne skrzynki korespondencyjne. Możecie również skontaktować się z Medicare po polsku, dostarczyć tam (email, fax lub pocztą) podpisane formy i kopie dokumentów tożsamości, a my zajmiemy się dostarczeniem ich bezpośrednio do urzędników Social Security Administation zajmujących się reaktywacją części B Medicare.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię