Prezydent Donald Trump wprowadził zakaz przyjazdów do USA z Brazylii

Prezydent Donald Trump wprowadził zakaz przyjazdów do Stanów Zjednoczonych z Brazylii. Ma to ścisły związek z rosnącą liczba infekcji koronawirusem w tym kraju.

Wcześniej podobne restrykcje amerykański rząd wprowadził wobec Chin, Europy oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii. Zakaz podróży z Brazylii do Stanów Zjednoczonych zacznie obowiązywać w czwartek i będzie dotyczył wszystkich osób, które przebywały na terenie Brazylii w ciągu 14 dni poprzedzających przyjazd do USA. Jak poinformowała rzeczniczka Białego Domu Kayleigh McEnany, z zakazu wyłączeni będą obywatele amerykańscy i ich rodziny, stali rezydenci oraz niektóre grupy podróżnych, takie jak dyplomaci. W oświadczeniu dodała również że zakaz ten jest kolejnym posunięciem prezydenta Trumpa w celu ochrony obywateli amerykańskich.
Według szacunkowych danych, Brazylia na największą ilośc potwierdzonych przypadków koronawirusa w całej Ameryce Południowej. Oficjalna liczba zgonów z powodu Covid-19 przekroczyła tam 22 tysiące, a infekcji 360 tysięcy – najwięcej po Stanach Zjednoczonych. Eksperci uważają jednak, że dane te są zaniżone, ponieważ Brazylia przeprowadza stosunkowo niewiele testów. Wiadomo już, że w ciągu ostatniego tygodnia liczba zarażonych wirusem SARS-CoV-2 wzrosła w Brazylii ośmiokrotnie. W dużym stopniu jest to efektem bardzo późnego wprowadzenia w kraju ograniczeń związanych z epidemią.

Jeszcze kilka tygodni temu Jair Bolsonaro nazywał koronawirusa „zwykłą grypą”, a przestrogi lekarzy „fantazjami”. Nadal lekceważył problem również wtedy, gdy choroba pojawiła się w jego najbliższym otoczeniu. Nastawienie prezydenta Bolsonaro uległo zmianie dopiero w środę, gdy z powodu obaw przed epidemią nastąpiło załamanie na brazylijskiej giełdzie. Zamknięto szkoły, ograniczono pracę urzędów i ograniczono ruch graniczny do transportu towarów. Utrzymana jest jednak swoboda handlu i otwartych jest wiele miejsc publicznych, takich jak na przykład plaże. W piątkowym przemówieniu prezydent kraju zapewnił też, że nie ma zamiaru wprowadzać restrykcji wobec organizacji mszy.

Kolejna na liście jest Rosja gdzie stwierdzono prawie 350 tysięcy przypadków koronawirusa. Jak na razie Biały Dom nie odpowiedział na pytanie, czy obłoży restrykcjami także Rosję.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa / Marek Wałkuski / Waszyngton/w Siekaj /Ameryka po polsku

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię