Chaos i płonące budynki. Wkracza Gwardia Narodowa. Tak wygląda Minneapolis (ZDJĘCIA)

zdjęcie: screen shot; Twitter/Max Nesterak

Śmierć Afroamerykanina, George’a Floyda, który zmarł w szpitalu po tym jak przez 8 minut był przyduszany przez policjanta kolanem wywołała oburzenie w mieście .Jedna osoba zginęła w zamieszkach, które trwały w Minneapolis w nocy ze środy na czwartek.

Gubernator Tim Walz  podpisał  dekret uruchamiający Gwardię Narodową. Walz powiedział, że zadaniem Gwardii Narodowej jest „ochrona ludzi, ochrona ludzi bezpiecznie demonstrujących, oraz ochrona właścicieli małych firm„.

Mieszkańcy miasta protestują przeciwko stosowaniu przemocy już od wtorku. Miasto przypomina pole bitwy. Na ulicach trwa plądrowanie sklepów, płoną barykady. Nad miastem unosi się ciemny dym. Zdjęcia i nagrania przypominają wyobrażenie wojny domowej.

Przywódcy miasta wezwali społeczność do wyrażenia swojego oburzenia w sposób zgodny z prawem. „Mieszkańcy, proszę, nie możemy pozwolić, by tragedia wywołała kolejną tragedię” – przekazał na Twitterze burmistrz miasta.

W w nocy ze środy na czwartek w Minneapolis zniszczono co najmniej kilkadziesiąt budynków.

Z akt udostępnionych przez miasto wynika,że przeciwko policjantowi, który  przyciskał kolona do szyi  Floyda było w przeszłości złożonych 18 skarg .

Burmistrz Minneapolis Jacob Frey w środę zaapelował do miejscowej prokuratury o postawienie zarzutów funkcjonariuszom. Głos zabrał też prezydent Donald Trump, który na Twitterze napisał, że FBI zajęło się sprawą Floyda w przyspieszonym trybie na jego wniosek.

Czytaj więcej na ten temat: Grabieże i demonstracje. Protestujący żądają postawienia zarzutów oficerowi zamieszanemu w śmierć Floyda

 

AL

żródła: Twitter:Law Enforcement Today; Max Nesterak;Three Jacsonian, Sole Keez, Cole,

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię