Butelka koniaku sprzedana za prawie 150 tys $$

0
182

Butelkę koniaku Gautier pochodzącą z 1762 sprzedano podczas licytacji online domu aukcyjnego Sotheby’s najstarszego za 118 580 funtów, czyli 145 842 USD.

Ta najstarsza butelka koniaku została kupiona przez prywatnego kolekcjonera w Azji i była największą z trzech zachowanych do dziś butelek koniaku Gautier z 1762 roku.

Jedna z pozostałych dwóch butelek mieści się w muzeum Maison Gautier we Francji, a druga została sprzedana za 48 000 funtów na aukcji w Nowym Jorku w 2014 roku.

Koniak Gautier został sprzedany na aukcji innych szlachetnych napojów alkoholowych i likierów, która w ciągu jednego dnia przyniosła w sumie 1,5 miliona funtów ze wszystkich kolekcji.

Jonny Fowle, specjalista ds. alkoholi Sotheby’s, powiedział, że koniak powinien nadal nadawać się do picia, “poziom płynu w butelce sugeruje, że uszczelnienie nie zostało naruszone, a parowanie jest minimalne”. Dodał, że ze względu na czas przechowywania spodziewa się jednak efektu tzw. „starej butelki”, który czasem „może nadawać bardzo przyjemne nuty tropikalne, a innym razem mniej atrakcyjne nuty owsiane”.

Brandy musi być wytwarzane we francuskiej gminie Cognac, aby nosiło tą nazwę.

W zeszłym roku ten sam dom aukcyjny wystawił na sprzedaż kolekcje najstarszego rozlania whisky Macallan. Butelka 1926 Macallan Fine & Rare 60 year old została sprzedana za 1 452 000 funtów ($1 873 951), a cała kolekcja o nazwie The Ultimate Whisky Collection przyniosła 10 milionów dolarów.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię