Policjanci, którzy zaatakowali 75-latka usłyszeli zarzuty

screen shot /Twitter

Dwóch policjantów z Buffalo w Nowym Jorku zostało oskarżonych o napaść podczas protestu, który odbywał się w czwartek.

Funkcjonariusze Aaron Torgalski i Robert McCabe zostali oskarżeni o napaść. Na materiale video, nagranym przez lokalną telewizję widać jak popychają 75- letniego mężczyznę, który upada i uderza głową w chodnik. Mężczyzna doznał wstrząsu mózgu i został przewieziony do szpitala.Obaj policjanci podczas przesłuchania nie przyznali się do winy, 20 lipca ma odbyć się rozprawa sądowa.

Prokurator okręgowy przekazał, że funkcjonariusze zostali oskarżeni za napaść drugiego stopnia. Grozi im kara do siedmiu lat więzienia, jej surowość wynika częściowo z różnicy wieku między protestującym a oskarżonymi. Kiedy ofiara jest w wieku 65 lat lub starsza, a sprawca co najmniej 10 lat młodszy jest to przestępstwo, a nie wykroczenie.

Jak widać na materiale filmowym protestujący, Martin Gugino,  idzie w kierunku tłumu umundurowanych oficerów, zostaję popchnięty i  upada na ziemie, a z głowy cieknie smuga krwi.

„Pan Gugino od wielu lat jest pokojowym demonstrantem, obrońcą praw człowieka i ogólnym zwolennikiem Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Obecnie pan Gugino jest w poważnym, ale stabilnym stanie. ” – powiedziała w oświadczeniu adwokat Gugino.

Film pokazuje również, że inny oficer, być może członek Gwardii Narodowej, który poszedł pomóc krwawiącemu człowiekowi, został popchnięty przez kolegów oficerów.

Gubernator Andrew Cuomo powiedział na konferencji prasowej w sobotę, że nagranie było  „obrzydliwe”,  a „Zły policjant jest wrogiem każdego dobrego policjanta” – dodał Cuomo.

Rzecznik wydziału policji, Mike DeGeorge, początkowo powiedział w oświadczeniu, że człowiek „potknął się i upadł”.

Zawieszenie policjantów spotkało się ze sprzeciwem kolegów z jednostki. 57 osób złożyło rezygnację – w ten sposób mieli wesprzeć McCabe’a i Torgalskiego.

 

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię