Demokraci proponują ogólnokrajową reformę policji. Co zawiera ustawa?

Demokraci w amerykańskim Kongresie proponują ogólnokrajową reformę policji. Politycy tej partii przedstawili projekt ustawy, której celem jest ograniczenie nadużywania siły przez funkcjonariuszy i skuteczniejsze ich karanie.

Demokraci zaprezentowali swoje propozycje podczas konferencji prasowej w Kongresie. Rozpoczęli ją od oddania hołdu George’owi Floydowi. Pamięć 46-letniego Afroamerykanina uczcili klęcząc w milczeniu przez 8 minut i 46 sekund – tyle czasu ile biały policjant z Minneapolis klęczał na szyi Floyda.

Zaproponowana przez nich ustawa „Justice in Policing Act” przewiduje ograniczenie immunitetu prawnego policjantów oskarżonych o świadome nadużycie siły. Projekt mówi też o stworzeniu ogólnokrajowej bazy danych przypadków przemocy ze strony funkcjonariuszy i zakazanie techniki obezwładniania zatrzymanych poprzez przyduszanie. Zakłada też wprowadzenie szeregu mechanizmów nadzoru nad działaniami policji. „Brutalność policji jest wstrząsającym odbiciem utrwalonej systemu niesprawiedliwości rasowej w Ameryce” – mówiła przewodnicząca Izby reprezentantów Nancy Pelosi.

Przedstawiony przez Demokratów projekt nie przewiduje spełnienia postulatu części protestujących ograniczenia funduszy na policję i przeznaczenia ich na programy społeczne.

 

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię