Polska otwiera granice. Do kiedy obowiązkowa kwarantanna?

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w nocy z piątku na sobotę, czyli z 12 na 13 czerwca, Polska zniesie kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej dla mieszkańców strefy Schengen.

W ramach strefy Schengen, Polska graniczy wewnętrznie z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Już od najbliższej soboty 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski. Tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE zostają zniesione. Od tego momentu służby obecne na granicy będą prowadziły kontrole wyrywkowo. Dokładnie tak, jak to się odbywało przed pandemią koronawirusa i wprowadzeniem obostrzeń granicznych w Polsce.

 „Podjęliśmy decyzję o otwarciu granic. Od 13 czerwca granice będą otwarte dla państw Unii Europejskiej – powiedział premier Mateusz Morawiecki. „Ograniczamy decyzję na razie do państw UE. Potrzebne są nam jak najszybciej kontakty z tymi krajami– żeby powróciły do poprzedniego stanu „– dodał premier.

Szef rządu dodał, że od 16 czerwca zostaną uruchomione loty pasażerskie wewnątrz wspólnoty.

Kancelaria Premiera przekazała, że granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte, a termin ich otwarcia zostanie wprowadzony zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej,
Komisja Europejska rekomendowała, aby znieść kontrole granic wewnętrznych w UE od 15 czerwca 2020 roku.Jednak większość krajów, które należą do Uni chce by ograniczenie to zostało nieco przedłużone.Komisja Europejska zaproponuje stopniowe znoszenie ograniczeń w przekraczaniu granic zewnętrznych UE od 1 lipca – poinformował w środę w Brukseli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

 

AL

źródło: www.gov.pl, IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię