„Przeminęło z wiatrem”znika z HBO ze względu na rasistowsie treści

Wikipedia/ screenshot of Vivien Leigh from the trailer for the film Gone with the Wind

Znany na całym świecie „klasyk” ,„Przeminęło z wiatrem”, został tymczasowo usunięty z platformy HBO Max.

Szefowie stacji uznali, że w produkcji pojawia się zbyt wiele fragmentów usprawiedliwiających rasistowskie zachowania i krzywdzące stereotypy. Ma wrócić na platformę kiedy dodany do niej zostanie materiał przedstawiający tło fabuły.

„Film „Przeminęło z wiatrem” jest produkcją swoich czasów i przedstawia niektóre z etnicznych i rasowych uprzedzeń, które niestety były powszechne w społeczeństwie amerykańskim. Te rasistowskie wyobrażenia były wtedy błędne i dziś są błędne. Uznaliśmy, że pozostawienie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia rasizmu byłoby nieodpowiedzialne. To, co przedstawia film, jest sprzeczne z wartościami WarnerMedia, więc powróci on do HBO Max z dyskusją na temat jego historycznego kontekstu i potępieniem rasizmu” – tłumaczy przedstawiciel WarnerMedia.

Usunięcie filmu „Przeminęło z wiatrem” jest  reakcją na opublikowany w gazecie „Los Angeles Times”  list otwarty scenarzysty filmu „Zniewolony. 12 Years a Slave” Johna Ridleya, w którym nawołuje do usunięcia filmu. Uważa on  że „Przeminęło z wiatrem” utrwala rasistowskie stereotypy i gloryfikuje amerykańskie Południe sprzed wojny secesyjnej.

„Przeminęło z wiatrem” to jeden z najsławniejszych melodramatów stawiany za wzór produkcji hollywoodzkich z pierwszej połowy XX wieku. Scenariusz filmu został oparty na powieści „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell. Film opowiada o życiu Scarlett O’Hara,  a historia burzliwych losów kobiety osadzona jest w czasie wojny secesyjnej.

 Produkcja zarobiła na świecie ponad 400 mln dolarów, z czego połowę w Stanach Zjednoczonych. Według strony internetowej Box Office Mojo, film ten do dziś pozostaje najbardziej dochodowym filmem w USA, biorąc pod uwagę inflację – przychód wyniósłby dzisiaj 1,8 mld dolarów.

 

AL

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

„Przeminęło z wiatrem”znika z HBO ze względu na rasistowsie treści

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię