Władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przerywają milczenie

Władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przerwały milczenie i odniosły się do kontrowersyjnej wypowiedzi jednego z pracowników uczelni na temat społeczności LGBT. Rektor KUL skierował sprawę do rzecznika dyscyplinarnego.

Dr. hab. Przemysław Czarnek, poseł PiS i były wojewoda lubelski, który prowadzi dydaktykę w ramach Katedry Prawa Konstytucyjnego w Instytucie Nauk Prawnych na KUL powiedział w nadanym w sobotę w programie TVP „Studio Polska”: „Brońmy rodziny przed tego rodzaju zepsuciem, deprawacją, absolutnie niemoralnym postępowaniem. Brońmy nas przed ideologią LGBT i skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym i skończmy z tą dyskusją”. Przed kamerą poseł powiedział również, że „LGBT to ideologia, która fałszuje rzeczywistość, wprowadza totalny relatywizm i próbuje zrównać dobro ze złem”.

W poniedziałek rzeczniczka prasowa KUL przesłała do mediów oświadczenie w sprawie wypowiedzi polityka.

„W związku z wypowiedzią dra hab. Przemysława Czarnka, dotyczącą równości między ludźmi, uprzejmie informuję, że nie była ona związana z jego działalnością akademicką i w żaden sposób nie może być utożsamiana ze stanowiskiem uczelni. Władze KUL nie komentują wypowiedzi politycznych, jednak z uwagi na jej treść stanowczo podkreślają, że nie podzielają powyższego stanowiska i nie utożsamiają się z nim” – czytamy w piśmie.

Jak przekonują władze uczelni, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II pozostaje wierny nauczaniu Kościoła katolickiego, który wskazuje, że wszyscy ludzie mają tę samą naturę i cieszą się równą godnością.

W piśmie powołują się na Katechizm Kościoła katolickiego: „Równość między ludźmi w sposób istotny dotyczy ich godności osobistej i praw z niej wypływających: Należy (…) przezwyciężać (…) wszelką formę dyskryminacji odnośnie do podstawowych praw osoby ludzkiej, czy to (…) ze względu na płeć, rasę, kolor skóry, pozycję społeczną, język lub religię, ponieważ sprzeciwia się ona zamysłowi Bożemu” (1935 KKK).

Rektor KUL skierował sprawę do rzecznika dyscyplinarnego

Z uwagi na fakt, że otrzymaliśmy wnioski formalne dotyczące przywoływanej wypowiedzi dr. hab. Przemysława Czarnka, rektor KUL skierował je do rzecznika dyscyplinarnego – tłumaczy rzeczniczka KUL Lidia Jaskuła.

APP

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię