Donald Trump podpisał rozporządzenie o reformie policji

zdjęcie: print screen Fb/White House

Prezydent Donald Trump podpisał we wtorek rozporządzenie, które ma ograniczyć przypadki brutalności w amerykańskiej policji. Jest to następstwo apeli o zmiany w tej formacji, które napływają z całego kraju. 

Ma ono spowodować zmianę praktyk stosowanych przy użyciu siły przez amerykańskich funkcjonariuszy oraz zabezpieczać przed rekrutacją do tej służby nieodpowiednich osób.

Przed podpisaniem rozporządzenia prezydent wygłosił przemówienie w Ogrodzie Różanym, podczas którego wyraził silne poparcie dla policji. „Łączy nas pragnienie zapewnienia pokoju, godności i równości wszystkim Amerykanom” – powiedział Trump.

Sprzeciwił się postulatom zmniejszenia budżetów na rzecz policji. „Stanowczo sprzeciwiam się groźnym, radykalnym postulatom zmniejszania budżetów albo rozwiązywania jednostek policji” – mówił  prezydent wskazując na fakt, że obecne wskaźniki przestępczości w USA są najniższe w historii. „Bez policji mamy chaos, bez prawa mamy anarchię, bez bezpieczeństwa mamy katastrofę” – dodał.

„Amerykanie chcą prawa i porządku” – dodał.  Równocześnie przekazał kondolencje rodzinom zabitych przez amerykańską policję.

Podpisane przez Donalda Trumpa rozporządzenie przewiduje utworzenie ogólnokrajowej bazy danych policjantów nadużywających siły podczas służby. Zakazuje też stosowania przyduszania zatrzymanych jeśli nie jest zagrożone życie funkcjonariusza. Dokument mówi też o wsparciu przez rząd federalny szkoleń policjantów w deeskalacji konfliktów.

„Zmniejszenie przestępczości i podniesienie standardów nie są przeciwstawnymi celami. Nie wykluczają się wzajemnie. Dają rezultaty razem. … Dlatego też podpisuję dziś zarządzenie zachęcające wydziały policji w całym kraju do przyjęcia najwyższych standardów zawodowych w służbie swoim społecznościom. Te standardy będą tak wysokie i silne, jak są na Ziemi.” – powiedział Trump

Osobne propozycje legislacyjne zakładające reformę policji przygotowuje amerykański Kongres. Przewiduje między innymi  dodatkowe mechanizmy kontroli zachowania funkcjonariuszy, na przykład powszechne stosowanie kamer umieszczonych na mundurach.

Demokraci skomentowali rozporządzenie Donalda Trumpa:

„Podczas gdy prezydent w końcu uznał potrzebę reformy policji, jeden skromny nakaz wykonawczy nie zrekompensuje jego lat podżegającej retoryki i polityki mającej na celu cofnięcie postępów poczynionych w poprzednich latach„, powiedział w oświadczeniu lider mniejszości Senatu Charles E. Schumer (D-N.Y.). „Niestety, ten rozkaz nie zapewni kompleksowej, znaczącej zmiany i odpowiedzialności w departamentach policji naszego kraju, której domagają się Amerykanie.”

AL

CZYTAJ RÓWNIEŻ

Policjanci zatruli się mlecznymi koktajlami z dodatkiem wybielacza

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię