Sondaż Gallupa: Spada poczucie dumy z bycia Amerykaninem

Poczucie dumy z bycia Amerykaninem spadło do najniższego poziomu w historii 20-letnich badań instytutu Gallupa. 

Na pytanie „Jak bardzo jesteś dumny z bycia Amerykaninem? „(42%) pytanych  odpowiedziało, że jest”wyjątkowo dumna”, a  (21%) deklaruje, że jest „bardzo dumna „.

W tym samym czasie 15% Amerykanów powiedziało, że jest „umiarkowanie dumna”, 12% „tylko trochę dumna” i 9% „wcale nie dumna”.

Łączna liczba osób mówiących, że są „wyjątkowo” lub „bardzo” dumni z bycia Amerykaninem to 63%. Jest to najniższy wynik od czasu pierwszego pomiaru Gallupa w 2001 roku.

Odsetek osób, które odpowiedziały „wyjątkowo” lub „bardzo” spadł w porównaniu z 2019 rokiem o 7 pkt procentowych. To szósty kolejny rok, gdy wskaźnik ten spada. Najwyższy był 2005 roku i wynosił aż 93 % .Od 2013 r. liczba ta spada cały, choć po 2016 r. spadek ten znacznie przyspieszył.

Największy spadek patriotyzmu podczas badania panuje wśród kobiet, w grupie wiekowej od 18 do 49 roku życia, absolwentów college’ów oraz wśród Afroamerykanów i Latynosów. Wzrost patriotyzmu odnotowano tylko w jednej grupie elektoratu – wśród białych mężczyzn. Największą dumę wykazują  Amerykanie powyżej 65. roku życia.

 67 proc. wyborców Republikanów jest „wyjątkowo dumna” z bycia Amerykaninem,  to spadek o 9 pkt procentowych w porównaniu z 2019 rokiem. U Demokratów odsetek ten wynosi 24 proc.

Badanie zostało przeprowadzone na przełomie  maja i czerwca, gdy Stany Zjednoczone stały w obliczu kryzysu zdrowia publicznego i kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa i niepokojami społecznymi po śmierci George’a Floyda.

Szczegółowe informacje na temat badania znajdziecie na stronie: news.gallup.com

 

AL

źródło:news.gallup.com

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię