NATO przygotowuję się na drugą falę koronawirusa

NATO tworzy plan na wypadek drugiej fali koronawirusa. Sojusz będzie gromadził zapasy sprzętu i leków dla krajów członkowskich. Decyzję taką podjęli podczas dzisiejszej wideokonferencji ministrowie obrony krajów Sojuszu.

NATO utworzy specjalny fundusz, dzięki któremu będzie można kupić dostępne na rynku leki. Sojusz ma też zgromadzić zapasy sprzętu na wypadek, gdyby potrzeby szpitali znacznie zwiększyły się jesienią, w czasie prognozowanej drugiej fali.

Szef NATO Jens Stoltenberg mówił dziennikarzom, że to część przyjętego przez ministrów planu na wypadek nawrotu wirusa. “Specjaliści z całego świata ostrzegają, że możemy mieć do czynienia z drugą falą. NATO przygotowuje zatem wsparcie dla służb cywilnych, gdyby miało do tego dojść” – podkreślił.

Kilka krajów członkowskich zadeklarowała już przekazanie części zapasów do wspólnych magazynów. Szczegóły tych obietnic nie są znane. Nie wiadomo też, ile państw zdeklarowało dotąd wpłaty na fundusz.

W pierwszych tygodniach epidemii koronawirusa w Europie NATO udostępniło samoloty transportowe i włączyło się w koordynację działań na rzecz najbardziej poszkodowanych państw, głównie Włoch i Hiszpanii. Według danych Sojuszu wykonano 350 lotów, a wojsko zbudowało 100 szpitali polowych.

 

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię