80. rocznica największej egzekucji przeprowadzonej w ramach Akcji AB

W Muzeum Więzienia Pawiak upamiętniono 80. rocznicę największej egzekucji przeprowadzonej w ramach Akcji AB. 20 czerwca 1940 roku Niemcy rozstrzelali w Puszczy Kampinoskiej w okolicach Palmir 368 więźniów Pawiaka, w tym 286 mężczyzn i 82 kobiety.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że zbrodnia w Palmirach wpisywała się w niemiecką politykę likwidacji polskiej inteligencji i osób, które pełniły funkcje przywódcze.

Podkreślił, że wśród zamordowanych w Palmirach byli ci, którzy nadawali ton narodowi i państwu polskiemu. Jak dodał, wśród nich byli m.in. Janusz Kusociński – olimpijczyk, złoty medalista w biegu na 10 tysięcy metrów na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1932 r., Maciej Rataj – prezes Stronnictwa Ludowego, marszałek Sejmu RP czy Mieczysław Niedziałkowski – znany działacz socjalistyczny, wieloletni poseł na Sejm RP. „Cel był jeden – pozbawić Polaków elity, ale to się Niemcom na szczęście nie udało” – wyjaśniał Jan Józef Kasprzyk.
Na terenie Muzeum Więzienia Pawiak złożono wieńce i odmówiono modlitwę. Później uczczono spoczywające na Cmentarzu w Palmirach ofiary niemieckich represji.
Akcja AB rozpoczęła się falą masowych aresztowań, które niemiecka policja bezpieczeństwa przeprowadziła we wszystkich dystryktach Generalnego Gubernatorstwa pod koniec marca 1940 roku. Polacy więzieni na terenie dystryktu warszawskiego byli mordowani przede wszystkim w pobliżu wsi Palmiry. W ramach Akcji AB funkcjonariusze SS i policji niemieckiej zamordowali co najmniej 6,5 tysiąca Polaków – w tym około 3,5 tysiąca przedstawicieli polskich elit politycznych i intelektualnych.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Woźniak/w hm

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię