Już od wtorku każdy z nas może kupić psa – robota.

Firma Boston Dynamics zajmująca się robotyką i inżynierią powstała w 1992 roku. W 2013 roku została kupiona przez Google. Cztery lata później Google sprzedał Boston Dynamics japońskiemu przedsiębiorstwu telekomunikacyjnemu SoftBank.

W 2004 roku firma Boston Dynamics stworzyła pierwszego psa robota – BigDog. Początkowo miał on służyć w amerykańskiej armii jako pies do wykrywania materiałów wybuchowych oraz noszenia różnego rodzaju ładunków nie przekraczających 350 funtów ( 150 kg). Projekt ten po kilku latach został zawieszony ze względu na zbyt hałaśliwe poruszanie się robota.
Po tym niepowodzeniu firma skoncentrowała swoje wysiłki na budowie mniejszego psa robota.

W 2016 roku Boston Dynamics zaprezentowała po raz pierwszy psa robota o imieniu Spot. Spot waży tylko 55 funtów (25 kg) i według przedstawicieli firmy jest „najcichszym robotem”, jaki zbudowali.

W zeszłym roku pierwszy Spot został zakupiony przez Stanową Policję Massachusetts. Pies robot trafił do ich jednostki ścigania i dzisiaj pracuje w oddziale bombowym policji.

Spot ma wiele zastosowań. Dzięki integracji Spota z oprogramowaniem i czujnikami robot może wykonywać pracę w różnych branżach. Od pracy w budownictwie, zbieranie danych, poprzez inspekcję i monitorowanie platform wiertniczych, pracę w górnictwie a na branży rozrywkowej kończąc.

Od kilku dni robot Spot jest dostępny dla każdego z nas za jedyne 70 000 USD. Spot jest super zwinny. Potrafi nie tylko chodzić, ale również wspinać się i otwierać drzwi. Może także obserwować otoczenie za pomocą kamer i innych czujników.

Pies robot przychodzi z jednym zastrzeżeniem. Kupujący muszą podpisać zobowiązanie, że w domowym zaciszu nie przerobią Spota w „psa zabójcę”. Specjalna klauzula zobowiązuje nabywców do nie uzbrajania robota i celowo nie używania go jako broni. Michael Perry, wiceprezes firmy, powiedział, że jeśli kupujący naruszy warunki, firma może unieważnić gwarancję, odmówić naprawy robota i nie przedłużać licencji, co ostatecznie spowoduje dezaktywację maszyny.

 

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię