Rozpoczynają się prace nad stworzeniem ogólnokrajowej bazy danych o polskiej żywności

Rozpoczęły się prace nad stworzeniem ogólnokrajowej bazy danych o polskiej żywności. Dzięki niej wszyscy zainteresowani polskimi produktami żywnościowymi zobaczą ich historię od pola do stołu.

Mateusz Balcerowicz dyrektor Departamentu Innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa powiedział w wywiadzie dla Radia Podlasia, że w bazie znajdą się szczegółowe dane dotyczące produkcji i dystrybucji żywności. Korzystający z nich będą wiedzieć między innymi z jakiego miejsca pochodzi produkt, według jakich technologii i metod został wytworzony, gdzie był przetwarzany i kto go dostarczył do sklepu. Ma to umożliwić dokonywanie świadomych wyborów oraz sprawić, że nase produkty będą na świecie bardziej rozpoznawalne.
Mateusz Balcerowicz dodał, że obecnie nad poszczególnymi etapami drogi produktów od pola do stołu czuwają różne instytucje. Wszystkie mają swoje bazy danych. Dane te mają teraz się znaleźć w jednym miejscu.
To właśnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zainicjował dyskusję o potrzebie takiego przedsięwzięcia. Zorganizował już wideokonferencję, w której wzięło udział blisko stu pięćdziesięciu uczestników. Obecnie projekt jest na etapie wstępnym. W tym roku ma być opracowany szczegółowy plan działań.
IAR/Andrzej Ilczuk, Radio Podlasie/i jf/w zr

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię