Donald Trump przedłużył ograniczenie w wydawaniu wiz

Prezydent Trump podpisał kolejne rozporządzenie wykonawcze ograniczające wydawanie wiz pracowniczych i imigracyjnych do końca roku.

Donald Trump powołując się na panującą pandemię przedłużył zarządzenie ograniczające wydawanie tymczasowych wiz pracowniczych jak i imigracyjnych do końca grudnia 2020 roku. Pierwotne rozporządzenie zostało podpisane przez prezydenta 21 kwietnia na okres 60 dni.

Nowe rozporządzenie dotyczy wiz: H-1B, wiz H-2B, wiz H-4, wiz L-1 i niektórych wiz J-1. Wizy H-1B są wykorzystywane przez wykwalifikowanych pracowników i są szeroko stosowane w przemyśle technologicznym. Wizy H-2B dotyczą pracowników sezonowych. Wizy H-4 wydawane są małżonkom posiadaczy wiz H-1B. Wizy J-1 są przyznawane badaczom i naukowcom, natomiast wizy L-1 są wykorzystywane przy transferze międzynarodowych pracowników do pracy w Stanach Zjednoczonych. Zakaz nie obejmuje pracowników pomagających na farmach, pracowników służby zdrowia wspierających walkę z pandemię, a także osoby pracujące w gastronomii.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem obywatele USA mogą nadal sponsorować małżonków i nieletnie dzieci. Dzisiejszy dekret nie dotyczą imigrantów już mieszkających i pracujących w Stanach Zjednoczonych, ani stałych mieszkańców posiadających Zieloną Kartę, którzy starają się o obywatelstwo.

Najnowsze statystyki wydawania wiz udostępnione przez Departamentu Stanu pokazują, że liczba wiz nieimigracyjnych wydawanych w ostatnich miesiącach spadła o ponad 90 procent od lutego tego roku. W zeszłym miesiącu Stany Zjednoczone przyznały nieco ponad 40 tys.wiz – w tym wiz dla turystów i innych wizyt krótkoterminowych – w porównaniu z 670 tysiącami wydanymi w styczniu.

Nowe ograniczenia, przedstawiciele Białego Domu określili jako niezbędną „pauzę” mającą na celu ochronę amerykańskich miejsc pracy i ożywienia gospodarki.

„Amerykańscy pracownicy konkurują z obcokrajowcami o miejsca pracy w każdym sektorze naszej gospodarki, w tym z milionami imigrantów, którzy przybywają do Stanów Zjednoczonych w celu wykonywania prac tymczasowych”, głosi proklamacja. „W normalnych okolicznościach właściwie zarządzane nieimigracyjne programy dla pracowników tymczasowych z reguły przynoszą korzyści gospodarcze. Ale w wyjątkowych okolicznościach, jak w wypadku wybuchu COVID-19 niektóre z tych programów stanowią zagrożenie dla zatrudnienia amerykańskich pracowników. ”

Urzędnicy administracji prezydenta Trumpa bronią wprowadzonych ograniczeń jako rozsądnego środka ochrony pracowników amerykańskich w obliczu najwyższego poziomu bezrobocia od Wielkiego Kryzysu.

Z opublikowanego w zeszłym miesiącu sondażu Washington Post-University of Maryland wynika, że 65% Amerykanów popiera tymczasowe wstrzymanie prawie całej imigracji, a 34% jest przeciw. Ten sam sondaż pokazuje, że większości Republikanie i Niezależni popierają te ograniczenia, podczas gdy zdania Demokratów są bardziej podzielone.

Dan Stein, prezes Federacji Amerykańskiej Reformy Imigracyjnej, powiedział, że Trump od początku prezydentury obiecał stawiać amerykańskich robotników na pierwszym miejscu, „i właśnie to zrobił”.

„Wyborcy rozumieją, że utrzymujący się wysoki poziom imigracji i liczby przyjmowanych pracowników stanowi przeszkodę w odbudowie miejsc pracy dla amerykańskich pracowników przy dzisiejszej gospodarce. Być może to tymczasowe rozporządzenie jest dobrą okazją do ustrukturyzowana reform  wydawania wiz pracowniczy masowo wykorzystywanych przez pracodawców i zagranicznych pracowników”. –  powiedział Stein.

Grupy imigracyjne mają inne zdanie na temat wprowadzonego zamrożenia wydawania wiz. Ich przedstawiciele twierdzą, że Donald Trump atakuje imigrantów, aby „uspokoić swoją bazę polityczną„.

„Pracownicy-imigranci są niezbędni dla amerykańskiej siły roboczej” – powiedziała Beth Werlin, dyrektor wykonawczy American Immigration Council. „Gdy nasz kraj zacznie powracać do normalności po wybuchu pandemii, imigranci we wszystkich branżach będą mieli zasadnicze znaczenie dla odbudowy naszego narodu”.

Wyższy urzędnik administracji powiedział, że ograniczenia wizowe zwolnią ponad pół miliona miejsc pracy dla krajowych pracowników.

Nowe rozporządzenie zostanie na nowo rozpatrzone po 60 dniach.

 

ZS

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię