Polska i Stany Zjednoczone chcą współpracować w walce z pandemią koronawirusa.

print screen/YouTube

Polska i Stany Zjednoczone chcą współpracować w walce z pandemią koronawirusa. Ta sprawa będzie jednym z głównych tematów jutrzejszej rozmowy prezydentów obu krajów w Białym Domu.

Dziś wieczorem prezydent Andrzej Duda wylatuje do Waszyngtonu, gdzie złoży jednodniową wizytę.

Na całym świecie około stu grup naukowców pracuje obecnie nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa. Badania prowadzą m.in. zespoły z Polski i Stanów Zjednoczonych. Szef gabinetu polskiego prezydenta Krzysztof Szczerski mówił wczoraj, że ta sprawa będzie głównym tematem spotkania Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa w Białym Domu. “Jeśli mówimy o zdrowiu, to oczywiście mówimy o wspólnej pracy w zwalczaniu pandemii i szukaniu leku i szczepionki na to, co nas dzisiaj dotyka” – dodał Krzysztof Szczerski.

Stany Zjednoczone to obecnie najbardziej dotknięty koronawirusem kraj na świecie. Liczba zmarłych na COVID-19 przekroczyła tam 120 tysięcy. W kwietniu Polska wysłała do Chicago zespół lekarzy, by pomóc miejscowym medykom.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie 13 potencjalnych szczepionek jest poddawanych testom klinicznym z udziałem pacjentów. Nad jedną z nich pracuje zespół ze Stanów Zjednoczonych.

WHO oraz eksperci podkreślają, że ewentualna szczepionka na koronawirusa może być gotowa najwcześniej w połowie przyszłego roku. Mimo to, niektóre kraje już teraz zamawiają u koncernów farmaceutycznych pierwsze dawki.

 

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię