Deklaracja Duda- Trump. Podsumowanie wizyty

print screen/Fb/Fox News

Polska i Stany Zjednoczone będą współpracować w badaniach nad szczepionką i lekami na COVID-19. Taki zapis znalazł się w deklaracji końcowej prezydentów obu krajów po rozmowach w Białym Domu. 

 

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zobowiązali się w deklaracji do współpracy przy badaniach naukowych, choć nie podano szczegółów tej współpracy. Obecnie nad szczepionką na koronawirusa pracuje około stu zespołów naukowców na całym świecie, także w USA i w Polsce. Politycy chcą też wspólnie odbudowywać gospodarki obu krajów po pandemii.
Przywódcy zobowiązali się też do wcielenia w życie ustaleń sprzed roku. Chodziło o umowę na podstawie której do Polski ma przyjechać dodatkowych tysiąc żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Oba kraje prowadzą teraz szczegółowe negocjacje w tej sprawie, a dyplomaci USA twierdzą, że rozmowy zbliżają się do końca. W deklaracji prezydentów znalazły się ogólne zapisy o współpracy wojskowej, modernizacji polskiego wojska przy użyciu amerykańskiego sprzętu oraz o potrzebie inwestowania w zdolności obronne.
W wydanym w Białym Domu oświadczeniu prezydenci zobowiązali się również do walki z dezinformacją, głównie dotyczącą faktów historycznych z czasu II wojny światowej.
W dokumencie po rozmowach prezydentów Polski i USA zapisano też chęć dalszej współpracy w bezpieczeństwie energetycznym, w tym poprzez rozwój sektora energii jądrowej w Polsce. Oba kraje mają też wspólnie pracować w ramach Inicjatywy Trójmorza.
W najbliższym czasie zostanie podpisana umowa pomiędzy rządami Polski i USA o współpracy przy budowie elektrowni atomowej. Ogłosili to spotkaniu w Waszyngtonie prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda.

Umowa umożliwi podjęcie prac projektowych związanych z wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji elektrycznej. Zapowiedział to podczas konferencji prasowej mówił prezydent Trump. Sfinalizujemy umowę, która przyczyni się do rozwoju planów wprowadzenia cywilnej energii atomowej w Polsce, będzie to zakup technologii w którym uczestniczyć będzie jedna z naszych dużych, dobrych firm.” – mówił Trump.

Wtórował mu prezydent Duda. Podkreślał, że współpraca energetyczna obu państw rozwija się. Przypomniał o imporcie amerykańskiego gazu do polskiego gazoportu i roli tego kierunku dostaw w uniezależnianiu Europy Środkowej od surowca z Rosji. Prezydent Duda powiedział, że rozmowy w sprawie elektrowni atomowej są zaawansowane, a umowa umożliwi rozpoczęcie prac projektowych.
Prezydent Trump zaznaczał, że w ostatnim czasie podpisano wiele długoterminowych kontraktów dotyczących dostawy skroplonego gazu LNG, a to – jak określił – „bardzo duży krok naprzód jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski”.

Po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Białym Domu, odpowiadając na pytania dziennikarzy, prezydent Donald Trump powiedział, że część amerykańskich żołnierzy, która zostanie wycofana z Niemiec, zostanie przeniesiona do innych części Europy, w tym Polski.

Trump mówił, że Niemcy nie wywiązują się ze swoich zobowiązań dotyczących wydatków na obronność w ramach NATO. Zarzucał też Berlinowi, że w tym samym momencie kupuje za miliardy dolarów surowce energetyczne w Rosji. „Będziemy zmniejszać nasze siły w Niemczech. Część z nich wróci do domu, część trafi do innych miejsc, wśród nich do Polski – do innych miejsc w Europie” – powiedział D.Trump.

 

IAR, Ameryka po polsku

Prezydent Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Kościuszki w Waszyngtonie

 

Prezydent Duda złożył kwiaty pod pomnikiem Kościuszki w Waszyngtonie

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię