Pływające turbiny wiatrowe stają się coraz bardziej popularne

Gwałtownie spadające koszty technologii morskiej energetyki wiatrowej, w tym pływającej morskiej technologii wiatrowej, pomagają w jej szybkim rozwoju.

„Pływające morskie platformy wiatrowe pomagają uzyskać dostęp do niewykorzystanych zasobów wiatru” – powiedział Walt Musial, jeden z czołowych krajowych ekspertów od morskiej energetyki wiatrowej pracujący dla National Renewable Energy Laboratory Offshore Wind Research Platform. „Dostęp do nowych obszarów zasobów sprawia, że morski wiatr i turbiny wiatrowe są kuszącą propozycją i mogą wkrótce stać się konkurencyjne na wielu rynkach elektrycznych, w tym w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych i regionach Pacyfiku”.
Pływające platformy wiatrowe działają poprzez podłączenie pływającej podbudowy turbiny do dna morskiego za pomocą kabli cumowniczych. Pływające systemy wiatrowe umożliwiają dostęp do szybszych i bardziej spójnych zasobów wiatru niż ich odpowiedniki o stałym dnie.
Według Musial głębokości około 60 metrów reprezentują morską granicę wiatru, na której kończą się stałe konstrukcje nośne i zaczynają się pływające konstrukcje. Większość morskich platform wiatrowych zostało dotychczas zainstalowanych na głębokościach mniejszych niż 60 metrów, ale technologia pływających morskich platform wiatrowych otwiera głębsze i dalsze wody dla rozwoju.
Pływające platformy mogą również być dopasowane do potrzeb ekonomicznych i populacji danego regionu. 80% populacji USA mieszka wzdłuż wybrzeża przylegającego do oceanu lub obszaru Wielkich Jezior. Ponadto 58% morskich zasobów wiatrowych w USA, które można w sposób realistyczny zagospodarować, istnieje na głębokościach większych niż 60 metrów, co oznacza, że pływające morskie turbiny wiatrowe mogą zapewnić znaczną ilość energii elektrycznej społecznościom przybrzeżnym.

Budowa morskich farm wiatrowych może pomóc w tworzeniu miejsc pracy i rewitalizacji portów. Badanie wykonane przez Clean Energy States Alliance, wykazało, że rozwój 8 000 megawatów morskiego wiatru od Maryland do Maine do 2030 roku pomoże stworzyć do 36 000 miejsc pracy w USA w pełnym wymiarze godzin. Co więcej, Laura Morton, starszy dyrektor Amerykańskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Waszyngtonie powiedziała, że „budowa i eksploatacja morskiej farmy wiatrowej wymaga zróżnicowanej siły roboczej złożonej z 74 różnych zawodów, od inżynierów po instalatorów.”
Według amerykańskiego Departamentu Energii wiatr morski może generować ponad 2000 GW mocy rocznie, prawie dwukrotnie więcej niż obecne zużycie energii elektrycznej w kraju. Nawet jeśli tylko 1% tego potencjału zostanie wykorzystany, prawie 6,5 miliona domów może być zasilanych morską energią wiatrową w ciągu następnej dekady.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię