Donald Trump zatwierdził plan wycofania części wojsk z Niemiec

Prezydent Donald Trump zaakceptował plan wycofania 9,5 tysiąca żołnierzy z Niemiec. Pentagon nie informuje na razie dokąd mają trafić wycofywane wojska.

Zapewnia jednak, że przegrupowanie zwiększy siłę NATO. Redukcji amerykańskich sił w Niemczech sprzeciwiła się jednak grupa wpływowych Senatorów z partii republikańskiej i demokratycznej.

Na początku czerwca prezydent Trump zapowiedział redukcję wojsk USA w Niemczech z 34,5 do 25 tysięcy żołnierzy. Biały Dom polecił Pentagonowi opracowanie szczegółowych planów. W poniedziałek prezydentowi USA przedstawił je sekretarz obrony Mark Esper i szef połączonych sztabów generał Mike Milley.

W wydanym po spotkaniu komunikacie Pentagon zapewnił, że zatwierdzona propozycja nie tylko jest spełnieniem dyrektywy prezydenta ale również zwiększa zdolności odstraszania Rosji, wzmacnia NATO i zapewnia bezpieczeństwo sojusznikom. Departament Obrony zapowiedział, że zapozna z planem komisje parlamentarne oraz podda go konsultacjom z sojusznikami z NATO. Tymczasem w amerykańskim Kongresie grupa senatorów pod przywództwem Mitta Romneya złożyła projekt ustawy, według której przed rozpoczęciem jakiejkolwiek redukcji wojsk USA z Niemiec Pentagon będzie musiał formalnie poświadczyć, że tego rodzaju posunięcie służy bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych. W oświadczeniu towarzyszącym złożeniu projektu Romney określił plan redukcji wojsk amerykańskich w Niemczech mianem „prezentu dla Rosji”.
W grupie senatorów popierających projekt są także Republikanie Marco Rubio i Lindsey Graham oraz Demokraci Chris Coons, Tim Kain i Jeanne Shahee

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię