Andrzej Duda: od dziś ceny gazu w Polsce niższe o ponad 10 procent

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że od dziś ceny gazu będą niższe o 10,5 procent.

Na spotkaniu z mieszkańcami Drawska Pomorskiego ogłosił, że na konto PGNiG trafiło półtora miliarda dolarów, które polska firma wygrała w sporze z Gazpromem przed Trybunałem Arbitrażowym w Sztokholmie.
Andrzej Duda podkreślił, że od 2015 roku cena gazu spadła łącznie o prawie 18 procent. „Prawie 18 procent przez te lata dla zwykłego gospodarstwa domowego, dla zwykłego domu, dla zwykłej rodziny, która ogrzewa gazem dom, która gazu używa do gotowania, do swoich codziennych potrzeb, to jest proszę państwa prawie tysiąc osiemset złotych oszczędności, to co by nie powiedzieć, to są wymierne pieniądze” – powiedział prezydent.
Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał 30 marca wyrok w sprawie między PGNiG a Gazpromem i Gazpromem Export. Postępowanie dotyczyło ceny kontraktowej, obowiązującej w dostawach gazu do Polski na mocy kontraktu jamalskiego. Trybunał zmienił formułę cenową na korzyść strony polskiej, wiążąc ją z rynkiem europejskim. Nowa, niższa cena ma dotyczyć dostaw realizowanych od 1 listopada 2014 roku, kiedy to PGNiG złożyło wniosek w sprawie renegocjacji tej formuły.
IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię