Kalifornia uwolni kolejnych więźniów

0
673

Władze Kalifornii planują uwolnić kolejnych 8 tysięcy więźniów. Według nich ma to ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w zakładach penitencjarnych.

Kalifornia jest jednym z tych amerykańskich stanów, który najbardziej został dotknięty przez wirusa. Dotychczas ze stanowych więzień zwolniono około 10 tysięcy osób. Kolejnych 8 tysięcy opuści osiem zakładów do końca sierpnia – połowa z nich jeszcze w lipcu.

Zwolnieni zostaną ci, którym do odbycia pozostało jeszcze pół roku lub rok więzienia, a także ci skazani za drobne przestępstwa. Pierwszeństwo uwolnienia będą miały osoby w wieku 30 lat lub starsze. Młodsi więźniowie będą traktowani indywidualnie.
Sekretarz kalifornijskiego Departamentu Więziennictwa i Rehabilitacji przekonuje, że tego typu działania są podejmowane w celu zapewnienia zdrowia i bezpieczeństwa więźniów i personelu. Zapewnił, że nie wpłyną one na bezpieczeństwo życia publicznego. W tydzień po opuszczeniu zakładu więźniowie przejdą testy na koronawirusa.

Decyzja została przyjęta z entuzjazmem przez zwolenników reformy więziennictwa. Twierdzą oni, że w zakładach nie dochowano odpowiednich reguł sanitarnych, które powstrzymałyby wzrost infekcji. Latem notuje się ich więcej, niż to było na wiosnę.
W ostatnim czasie wzrosła liczba zakażonych w jednym z najstarszych kalifornijskich więzień – San Quentin. Ponad tysiąc więźniów uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa. Łącznie odnotowano tam już ponad 1 300 infekcji. Placówka odpowiada za ponad połowę aktywnych przypadków odnotowanych w kalifornijskich więzieniach. Łącznie w 35 tamtejszych zakładach penitencjarnych przebywa około 113 tysięcy osób. Zakaziło się w nich ponad 2 tysiące 400 osób, a zmarło około 30 więźniów.
W Kalifornii odnotowano dotychczas ponad 300 tysięcy przypadków koronawirusa. Zmarło ponad 6 tysięcy 800 chorych na COVID-19.

 

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię