Przymusowa kwarantanna? Oto jak ją ciekawie i produktywnie spędzić.

Jeśli spędzenie kilku dni w samotności ma przyspieszyć zwalczenie wirusa i uratować życie ludziom to warto, bez sprzeciwu zaaplikować sobie mały areszt domowy. Może się on okazać bardziej owocny niż nam się wydawało. Poświęć czas kwarantanny na zbudowanie lepszego jutra dla siebie i swoich bliskich.

1. Relacje międzyludzkie

Kwarantanna to przymusowe czasowe odosobnienie, co nie oznacza że nie możesz skorzystać z telefonu, facetime, skypea czy messangera na Facebooku aby się skontaktować z rodziną i przyjaciółmi. Jest to również wspaniała okazja, aby na nowo zaznajomić się z najbliższymi domownikami – oczywiście jeśli nie mamy symptomów choroby. Poświęć ten czas na rozmowy, ugotowanie wspólnego obiadu, upiecz z dziećmi ciastka czy zagraj w gry planszowe w rodzinnym gronie.

2. Dom

Każdy z nas ma mnóstwo projektów i projekcików, które odkłada na później bo nigdy nie ma na nie czasu. Doczyść i zdezynfekuj dom. Powieś obraz, który od roku w rogu stoi. Posprzątaj w szafie – oddaj potrzebującym to czego od roku na siebie nie założyłeś. Zrób porządek na półce z książkami. Z kuchni pozbądź się starych przypraw. Jeśli w twoim domu czy garażu panuje ogólny chaos pozbądź się rzeczy od dłuższego czasu przez ciebie nieużywanych.

3. Nadrób zaległości

Upiecz ciasto, na które nigdy nie ma czasu. Ugotuj danie, które zawsze chciałaś wypróbować. Przeczytaj książkę, która leży na stoliczku nocnym od miesięcy. Naucz się czegoś nowego – czy to parę słów w nowym języku, szydełkowania, czy budowy szafy z wideo na kanale YouTube. Napisz parę słów w dzienniczku, do którego nie masz czasu zaglądnąć od dawna. Obejrzyj ciekawy film dokumentalny, na który do tej pory nie było czasu. Przeczytaj zaległe artykuły na interesujące cię tematy. Dowiedz się więcej o inwestowaniu pieniędzy w plany emerytalne. Zrób porządek w przechowywanych dokumentach tych papierkowych jak i zalegających w komputerze.

4. Zadbaj o siebie

Ruszaj się. Ćwicz. Dobra forma fizyczna jest tak samo ważna jak psychiczna. Weź kąpiel. Popodnoś ciężarki. Rozciągnij się. Yoga, Tai Chi – nie wiesz jak zacząć? Skorzystaj z kanału YouTube. Spróbuj medytacji.

5. Przyszłość

Kwarantanna to wspaniała okazja, aby pomyśleć o przyszłości. Pomyśl ile razy próbowałeś znaleźć czas na przemyślenie ruchów finansowych czy wybór planu emerytalnego. Ile razy próbowałeś stworzyć listę miejsc wartych odwiedzenia czy plan kolejnej podróży. A co z życiowymi celami na przyszłość? Zbudowanie tej listy pochłonie większość kwarantanny. Pamiętaj, że nie wystarczy wypisać głównych celów, które chciałbyś osiągnąć. Podziel cele na osobiste, rodzinne, finansowe, zdrowotne, zawodowe, naukowe. Każdy cel i droga do jego osiągnięcia musi być przemyślana. Pracują nad listą celów wykorzystaj sprawdzą i niezawodną technikę SMART: S-specific M-measurable A-attainable R-relevant T-timely. Każdy cel na liście musi być szczegółowo opisany – liczą się konkrety, mierzalny – tak napisany, aby można było liczbowo wyrazić stopień jego realizacji, osiągalny – cel zbyt ambitny demotywuje, istotny – musi być ważny i mieć wartość dla ciebie w osiągnięciu go, czasowy – musisz określić czas realizacji.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię