Uwaga na chińskie przesyłki z tajemniczymi nasionami

Urzędnicy ds. rolnictwa ostrzegają, aby nie otwierać paczek, których się nie zamawiało, nie dotykać zawartości i zgłaszać wszystkie przypadki otrzymania „prezentu” z Chin.

W ostatnim czasie, w co najmniej 15 stanach w całym kraju ludzie otrzymali pocztą tajemnicze nasiona, których nigdy nie zamawiali. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz inne stanowe i federalne badają paczki.

Nie jest jasne, kto dokładnie wysyła te paczki, dlaczego są rozprowadzane i czy nasiona są szkodliwe. Departament poprosił, aby każdy, kto otrzymał tego typu paczki pocztą, skontaktował się z Biurem Usług dla Przemysłu Roślinnego.(Office of Plant Industry Services).  Policja w Whitehouse w Ohio podejrzewa, że sytuacja, która ma miejsce, to tzw. brushing scam – oszustwo polegające na rozsyłaniu przez sprzedawcę jakiegoś taniego produktu, które ma na celu m.in. zwiększenie rozpoznawalności marki.

„Ludzie są zaniepokojeni, bo (…) w nasionach mogą być patogeny albo insekty atakujące rośliny „– mówi Carolee Bull, profesor z Penn State University.

Przedstawiciel departamentu rolnictwa w stanie Wirginia poinformował w poniedziałek, że departament otrzymał „ponad 900 maili i kilkaset telefonów” od osób, które otrzymały paczki z nasionami.

Stan Illinois wydał również ostrzeżenie, aby nie otwierać paczek i nie sadzić nasion.  „Pod żadnym pozorem nie należy otwierać woreczka z nasionami. Nie można ich sadzić ani też wyrzucić do śmieci. Należy zachować opakowanie i przekazać je wskazanym władzom” – czytamy w komunikacie wydanym przez departament rolnictwa Illinois.

AL

Wybierasz się do Nowego Jorku? Czeka cię kwarantanna

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię