Misja MARS 2020 wystartowała

Wikipedia/Atlas V

O 5:50 am czasu centralnego z przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas V, która wyniesie na orbitę statek kosmiczny wraz z wyposażonym w drona marsjańskim łazikiem „Perseverance”.

Tym samym rozpocznie się planowana od dawna Misja MARS 2020, której celem jest poszukiwanie dowodów na istnienie życia na Marsie w przeszłości. Jak mówi astronom doktor Weronika Śliwa, wybrane miejsce lądowania misji na Marsie jest nieprzypadkowe. „To miejsce nazywa się Jezero i w rzeczywistości było kiedyś jeziorem. Mamy dużo pozostałości po wodzie i duże szanse na odnalezienie śladów różnych form życia” – powiedziała doktor Weronika Śliwa.

Start misji od godziny 6:30 am  będzie  można oglądać tutaj:

 

Misja znacząco różni się także od poprzednich ekspedycji. Łazik „Perseverance” będzie zbierał materiały i gromadził je w jednym miejscu. Dzięki temu przyszła misje będą mieć szansę, by sprowadzić je na Ziemię i zbadać. Lot na Marsa potrwa około 9 miesięcy. Ze względu na bliskość Marsa i Ziemi to najlepszy termin na rozpoczęcie misji. „Teraz mamy okienko startowe, które pojawia się średnio raz na dwa lata i dwa miesiące” – powiedziała doktor Weronika Śliwa. Swój udział w planowaniu misji oraz budowaniu pojazdów marsjańskich mieli polscy naukowcy i inżynierowie.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię